Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Piotr Dmitrowicz 16.05.2012

Giedroyc i Ukraina

17 i 18 maja odbędzie się na międzynarodowa konferencja naukowa przypominająca koncepcje polityczne paryskiej „Kultury”.
Jerzy GiedroycJerzy Giedroycfot. Instytut Literacki

Konferencja naukowa „Giedroyc i Ukraina” organizowana jest przez Biuro Edukacji Publicznej IPN. Odbędzie się ona w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia” w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 21/25, obrady będą prowadzone w języku polskim i ukraińskim, zapewnione zostanie również tłumaczenie symultaniczne.

ZAPRASZAMY DO SPECJALNEGO SERWISU - JERZY GIEDROYC

Podstawowym celem konferencji będzie przypomnienie ważnych z punktu widzenia historii polskiej myśli związanych z polityczną koncepcją paryskiej "Kultury”, redagowanej w latach 1947–2000 właśnie przez Jerzego Giedroycia.

Pierwsza część konferencji będzie poświęcona prezentacji kilku inicjatyw okresu międzywojennego, wokół których rodziła się koncepcja ułożenia stosunków polsko-ukraińskich w XX wieku. Następnie zostaną przeanalizowane główne elementy myślenia politycznego obecnego w "Kulturze” paryskiej oraz krąg autorów, których twórczość koncentrowała się wokół relacji polsko-ukraińskich. Konferencja będzie także okazją, żeby przypomnieć o innych myślicielach i inicjatywach obecnych w polskim życiu politycznym, np. w kręgach opozycji w PRL, które doskonale uzupełniały się z myśleniem proponowanym przez paryską "Kulturę”.

Konferencję zakończą dwa panele dyskusyjne. Pierwszy poświęcony będzie relacjom polsko-ukraińskim po 1989 roku. Podczas drugiego panelu spróbujemy dokonać próby podsumowania dotychczasowych badań nad relacjami polsko-ukraińskimi, określenia punktu, w jakim jest aktualnie historiografia polska i ukraińska oraz zaproponowania nowych postulatów badawczych. Dziedzictwo myśli polskiej i ukraińskiej emigracji jest doskonałym punktem wyjścia do takich refleksji.
Szczegóły – w załączonym pliku: