Logo Polskiego Radia
IAR
Emilia Iwanicka 31.07.2012

Warszawa zaczyna świętować 68. rocznicę powstania

To dla was historia, a dla nas przeżycia - tak kombatantki ze zgrupowania "Żywiciel" mówiły o wydarzeniach Powstania Warszawskiego na Żoliborzu. W związku z obchodami rocznicowymi, nadano honorowe obywatelstwa miasta.
Prof. Witold J. Kieżun odbiera tytuł Honorowego Obywatela Warszawy z rąk Hanny Gronkiewicz-WaltzProf. Witold J. Kieżun odbiera tytuł Honorowego Obywatela Warszawy z rąk Hanny Gronkiewicz-Waltz PAP/Grzegorz Jakubowski

W parku imienia Żołnierzy Żywiciela rozpoczęły się uroczystości 68. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wacław Gluth-Nowowiejski pseudonim "Wacek" ze zgrupowania Żmija wspominał, że wybuch powstania na Żoliborzu był niezwykle ciężkim przeżyciem. Braki w uzbrojeniu, niewykorzystanie elementu zaskoczenia oraz brak wsparcia ze strony innych oddziałów powstańczych przyczynił się do porażki Żoliborza pierwszego dnia walk.

Podchorąży "Wacek" tłumaczył, że specyfika powstania na Żoliborzu polegała na szybkiej decyzji o wycofaniu się wszystkich oddziałów do Puszczy Kampinoskiej. Na Żoliborzu padły bowiem pierwsze, przedwczesne, powstańcze strzały 1 sierpnia 1944 roku. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się w tej dzielnicy już o godzinie 13.30, przez co walczący zostali pozbawieni elementu zaskoczenia. Uroczystości upamiętniające Żywiciela oficjalnie rozpoczęły tegoroczną rocznicę powstania.

Honorowi Warszawiacy

W związku z jubileuszem honorowymi obywatelami Warszawy zostali mianowani: prof. Witold Kieżun, prof. Jerzy Regulski, Sławomir Pietras oraz Stanisław Wyganowski. Na Zamku Królewskim odbyła się uroczysta sesja rady miasta.

Dyplomy i odznaczenia wręczyła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreślając, że wspólną cechą nagrodzonych jest praca dla innych. Choć, jak przyznał Gronkiewicz-Waltz, większość wyróżnionych tytułem honorowy obywatel jest po dziewięćdziesiątce, to ich wspólną cechą jest to, że kształtowało ich pojęcie służby i dostrzeganie potrzeb drugiego człowieka.

Profesor Witold Kieżun podkreślił, że jest wzruszony przyznanym wyróżnieniem. Jak mówił dla niego Warszawa jest symbolem dzielności, bo gdy we wrześniu 1939 r. kraj już był pod okupacją, Warszawa się broniła - aż do 28 września. Natomiast prof. Jerzy Regulski zaznaczył, że honorowe obywatelstwo Warszawy to wyjątkowe wyróżnienie.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia POWSTANIE WARSZAWSKIE

Sławomir Pietras podkreślił, że choć nie urodził się w Warszawie z miastem związał się na całe życie. Jak przyznał, udało mu się uniknąć błędu jaki zawsze robi prowincja w stosunku do stolicy, czyli ciągłego krytykowania. Natomiast Stanisław Wyganowski przyznał, że tytuł honorowy jest najważniejszym z wyróżnień jakie otrzymał. Rada Warszawy przyznała także 25 nagród dla wybitnych warszawiaków działających na rzecz rozwoju stolicy.

Znów zawyją syreny

W środę 1 sierpnia o godz. 17. w Warszawie i w wielu miastach w kraju zawyją syreny. W stolicy na minutę zostanie zatrzymany ruch – będzie to hołd dla powstańców warszawskich, którzy 68 lat temu chwycili za broń. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, apeluje do wszystkich o godne uczczenie tej chwili.

Weterani, przedstawiciele władz miasta oraz przedstawiciele władz państwowych oddadzą w środę hołd powstańcom przed pomnikiem Gloria Victis na cmentarzu na Powązkach.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH

IAR, ei