Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Jaremczak 12.11.2012

Koncert. Można inaczej świętować 11 listopada

Jego tematem był udział innych narodowości oraz mniejszości wyznaniowych w walkach o niepodległość Polski.
Starcia z policją podczas przemarszu Marsz Niepodległości w WarszawieStarcia z policją podczas przemarszu Marsz Niepodległości w WarszawiePAP/Jakub Kamiński

Zorganizowano go po raz czwarty pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Polskie Radio było patronem medialnym imprezy.

Zobacz serwis specjalny: Drogi do Niepodległej - 1918

Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego wysłuchało 800 osób. A ponad 20 artystów wykonało pieśni z różnych okresów historycznych, od "Bogurodzicy" po "Źródło" Jacka Kaczmarskiego z 1978 roku. Na scenie pojawili się między innymi Aleksandra Turkiewicz, Marek Bałat i Vasyl Popadiuk.

Zobacz serwis specjalny: Powstanie Warszawskie

Jacek "Wiejski" Górski, autor scenariusza koncertu przypomniał, że w Powstaniu Warszawskim walczył czarnoskóry muzyk, a w Powstaniu Wielkopolskim - Chińczyk.

Zobacz serwis specjalny: Z dziejów Armii Krajowej

Podczas koncertu imam meczetu w Kruszynianach, Janusz Aleksandrowicz, wykonał adhan, czyli tradycyjne wezwanie wyznawców islamu do modlitwy. (Wyznawcy islamu, którzy walczyli o wolną Polskę byli z pochodzenia głównie Tatarami). W tym samym utworze pojawił się głos naczelnego rabina Polski, Michaela Schudricha, który modlił się o wieczny pokój.

IAR, tj