Logo Polskiego Radia
IAR
Petar Petrovic 19.06.2013

Senat o 70-tej rocznicy Zbrodni Wołyńskiej: znamiona ludobójstwa

Czystka etniczna wypełniająca znamiona ludobójstwa. Tak senacka komisja ustawodawcza proponuje nazwać rozpoczętą w 1943 roku brutalną akcję fizycznej eliminacji Polaków, przeprowadzoną przez banderowską frakcję Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię.
Polskie ofiary zbrodni UPA na Wołyniu (Lipniki, marzec 1943 r.)Polskie ofiary zbrodni UPA na Wołyniu (Lipniki, marzec 1943 r.)Władysława Siemaszków/Wikipedia PD

Na rozpoczynającym się posiedzeniu Senat zajmie się uchwałą w 70 -tą rocznicę zbrodni wołyńskiej. Tekst powstał na bazie dwóch projektów przygotowanych przez senatorów PO oraz PiS.
- Komisja przyjęła za podstawę projekt, który ja pisałem. Ale włączonych jest szereg akapitów z drugiego projektu. Także jest tu zbudowany wspólny projekt - powiedział Łukasz Abgarowicz, senator Platformy Obywatelskiej.
W projekcie uchwały, który zostanie przedstawiony na posiedzeniu plenarnym Senatu napisano, że "zorganizowany i masowy charakter tych zbrodni oraz towarzyszące im okrucieństwo nadają akcji charakter czystki etnicznej wypełniającej znamiona ludobójstwa”. Abgarowicz zapewnia, że to sformułowanie było konsultowane z prawnikami oraz z Instytutem Pamięci Narodowej. - Nie ma żadnej wątpliwości, że była to akcja ludobójcza, że była to czystka etniczna. Polaków mordowano właśnie ze względu na przynależność do narodu Polskiego - podkreśla.
Projekt zawiera też sformułowanie, że Senat "oddaje najwyższą cześć tym wszystkim Ukraińcom, którzy nie ulegli ówczesnej atmosferze terroru i z narażeniem życia nieśli pomoc swoim polskim sąsiadom, podając im pomocną dłoń w tym strasznym czasie".
W komisji, w Senacie jest parę osób, których korzenie są właśnie ze wschodu - mówi senator Abgarowicz. Daje przykład swego stryja, którego uratowała Ukrainka. Podkreśla, że dla piszących projekt uchwały ważne było uhonorowanie tych Ukraińców, którzy nie poddali się tym strasznym czasom, zachowali wszystkie cechy ludzkie i ratowali sąsiadów, przyjaciół. - Też niejednokrotnie ginęli - przypomina Abgarowicz.
W projekcie napisano, że "Polacy pragną pojednania i przyjaźni z Ukraińcami". a "prawdziwe pojednanie może jednak być zbudowane tylko na prawdzie i wspólnym potępieniu zbrodni”. .
W tym roku mija 70 lat od rozpoczęcia czystek etnicznych na Wołyniu. Głównymi ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943 byli Polacy. W dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości.
pp/IAR
Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>