Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 28.06.2013

Wspólna deklaracja biskupów o rzezi wołyńskiej

Deklaracja w sprawie zbrodni wołyńskiej będzie drogowskazem dla społeczeństw - uważa rzecznik Episkopatu Polski ksiądz Józef Kloch.
Cmentarz w OstrówkachCmentarz w OstrówkachPiotr Pogorzelski (IAR)

O 10.30 Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk wraz z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupem Józefem Michalikiem, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy Mieczysławem Mokrzyckim podpiszą wspólną deklarację w związku z 70. rocznicą zbrodni wołyńskiej.
Ksiądz Kloch w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wyjaśnia, że główną myślą deklaracji hierarchów polskich i ukraińskich jest wspólna prośba o przebaczenie. Ta deklaracja ma szanse stać się okazją do dyskusji i uprzytomni wielu Polakom, że coś takiego jak zbrodnia wołyńska się wydarzyło. Ponadto - zaznacza ksiądz Kloch - Polacy będą mogli raz jeszcze dostrzec Ukraińców jako sąsiadów i braci.
Ksiądz Kloch nie wyklucza, że deklaracja hierarchów będzie też miała wpływ na działania polityków. Przypomniał, że list polskich biskupów do biskupów niemieckich był na początku przez władze marginalizowany, ale w efekcie doprowadził do nawiązania stosunków z RFN.
Polscy historycy ustalili, że zbrodnie na Wołyniu były dziełem Ukraińskiej Powstańczej Armii. Na rozkaz UPA i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów przystąpiono do planowego i masowego terroru. Polskie wsie i dwory były palone i burzone, a ludność mordowana. Rzeź trwała w okresie od lutego 1943 do lutego 1944 roku. Kulminacja terroru przypadła na lipiec i sierpień 1943 roku.

Z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło od 60. do 100. tysięcy Polaków, a w akcjach odwetowych od 15. do 20. tysięcy Ukraińców.

Zobacz serwis - II Wojna Światowa >>>

IAR, to