Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Petar Petrovic 31.07.2013

Prezydent Komorowski wręczył ordery i odznaczenia powstańcom warszawskim

W Muzeum Powstania Bronisław Komorowski dziękował kombatantom. Mówił, że środowa uroczystość to akt szacunku i wdzięczności wobec walczących o wolność 69 lat temu.
Prezydent Bronisław Komorowski (P) odznacza Jadwigę Bałabuszko-Sławińską Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości w przededniu 60 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z powstańcami warszawskimi odbyło się, 31 bm. w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Prezydent Bronisław Komorowski (P) odznacza Jadwigę Bałabuszko-Sławińską Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości w przededniu 60 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z powstańcami warszawskimi odbyło się, 31 bm. w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. PAP/Jacek Turczyk

Bronisław Komorowski podkreślił wagę walki o prawdę o powstaniu i budowę rzetelnej wiedzy o wydarzeniach sprzed lat. Wskazał, że mamy dziś wpływ na przekaz, jaki pozostawimy kolejnym pokoleniom, na brzmienie lekcji historii i na wizerunek Polski wojennej na świecie. Prezydent dodał, że ta ostatnia kwestia wydaje się aktualna w świetle ostatnich doświadczeń z filmami tworzonymi poza granicami Polski.
- Nie mamy dzisiaj wpływu na wydarzenia sprzed 69 lat, nie mamy wpływu na ówczesnych polityków, na decyzje dowódców i przywódców Polskiego Państwa Podziemnego i polskiej armii podziemnej, ale mamy wpływ na budowanie rzetelnej, sprawiedliwej wiedzy o powstaniu - mówił Komorowski.
Bronisław Komorowski podkreślił, że cały czas trzeba prostować przekłamania na temat Powstania Warszawskiego, powstałe w okresie PRL. Zaznaczył, że etos powstania kreuje współczesne poczucie służby i skromności Szarych Szeregów, a nie kieruje narodowej wyobraźni w stronę apologii romantycznej klęski.

>>>Polskie Radio zaprasza na audycje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu>>>

>>>Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia>>>

>>>Serwis specjalny poświęcony Powstaniu Warszawskiemu>>>

Prezydent zwrócił uwagę, że Powstanie było aktem suwerenności państwa, ściśniętego przez dwie totalitarne siły - hitlerowskie Niemcy i Związek Sowiecki.

/- Ta dzisiejsza uroczystość to świadome budowanie kolejnego ogniwa łańcucha pokoleń związanego silnymi emocjami wokół tradycji godziny "W” w Warszawie - mówił Komorowski.
Zaznaczył, że szczególnym zaszczytem jest dla niego wręczenie rodzinom orderów Virtuti Militari, odznaczeń - jak przypomniał - przyznanych jeszcze w czasie powstania, w imieniu Polskiego Państwa Podziemnego. - Wtedy tylko rozkazem, symbolicznym gestem, bo przecież brakowało w czasie walki nie tylko samych odznaczeń, ale często nawet chwili na jakąkolwiek, najmniejszą uroczystość - dodał prezydent.

Bronisław Komorowski przekazał w środę Ordery Wojenne Virtuti Militari rodzinom dziewięciu powstańców warszawskich; odznaczeni zostali: Lucjan Giżyński ps. Gozdawa, Tadeusz Gołębiowski ps. Okrój, Kazimierz Jackowski ps. Torpeda, Władysław Kalinowski ps. Włodek, Władysław Kulasek ps. Jaśmin, Franciszek Mazurkiewicz ps. Niebora, Konrad Okolski ps. Kuba, Zygfryd Urbanyi ps. Juliusz, Tadeusz Zwierzchaczewski ps. Powierża. Uhonorowani powstańcy byli żołnierzami batalionów Armii Krajowej m.in. "Gozdawa", "Miotła", "Parasol", "Zośka".

Także Hanna Gronkiewicz-Waltz doceniła rolę Muzeum Powstania Warszawskiego w kultywowaniu pamięci o wydarzeniach z sierpnia 1944 roku.

- Państwa wysiłek nie poszedł na marne - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas spotkania z powstańcami warszawskimi. W swoim przemówieniu prezydent Warszawy podkreśliła, że to dzięki ich walce możemy się dziś cieszyć suwerenną i wolną Polską.
Podziękowała też powstańcom za ich wkład w działalność muzeum. - Niech państwa relacje, publikacje i wszystkie organizowane w muzeum wydarzenia artystyczne, poniosą opowieść o powstaniu warszawskim w przyszłość - zakończyła.
pp/IAR/PAP

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>