Logo Polskiego Radia
Trójka
Paulina Jakubowska 14.12.2015

Tkanina z żydowsko-królewskiej miłości

Polskie legendy przekazują opowieść o tkaninie, która była symbolem połączenia dwojga zakochanych: króla i biednej, pięknej córki krawca.
Posłuchaj
  • Natalia Grzeszczak i jej goście opowiadają o miłości Kazimierza Wielkiego i Esterki oraz o tajemniczej tkaninie (Mój ssskarbie/Trójka)
Czytaj także

Wiele polskich miast utrzymuje, że historia tej miłości rozegrała się w ich murach. Kazimierz krakowski, sam Kraków, Rzeszów i Radom chętnie się przyznają do tej legendy. - Z tego co wiemy, z przekazów ludności żydowskiej od XVIII-XIX wieku, to działo się tu, w Kazimierzu Dolnym - mówi Adam Michalak, historyk. 

Legenda mówi, że Kazimierz Wielki poznał piękną Esterkę, młodą żydówkę, w której się zakochał i dla której, w Bochotnicy, obok Kazimierza, zbudował zamek.

- Kazimierz to było miejsce wyjątkowe, kwintesencja żydowskości i polskości - jedno drugiemu nie przeszkadzało - mówi Tadeusz Michalak, architekt.

Esterka właśnie tu miała haftować złotymi nićmi wspaniałą zasłonę. Trójkowi goście zdradzają, jakie wg legendy były losy tej cudownej tkaniny, co przedstawiała i czego symbolem była.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

***

Tytuł audycji: Mój ssskarbie

Autor: Natalia Grzeszczyk 

Goście: Adam Michalak (historyk), Tadeusz Michalak (architekt)

Data emisji: 14.12.2015

Godzina emisji: 10.15

pj/ei