Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Karpa 07.01.2018

Na pograniczu starego i nowego

Na początku każdego roku życie kulturalne rozkręca się wolno z powodu licznych dni świątecznych oraz potrzeby podsumowywania roku poprzedniego.
Posłuchaj
  • Na pograniczu starego i nowego (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)

Tak i my, śledząc bieżące wydarzenia, musimy zwolnić, włączając się w ów rytm i oglądając się za siebie. Pierwszym spektakularnym wydarzeniem kulturalnym w nowym roku jest Gala Paszportów Polityki. 9 stycznia w Operze Narodowej Paszporty zostaną przyznane po raz 25. My obserwujemy kolejne uroczystości od około 20 lat. W latach ostatnich z satysfakcją stwierdzamy, że wybory zespołów jurorskich Talentów Trójki pokrywają się często z wyborami redaktorów "Polityki". Zdarzało nam się nawet nagradzać młodych artystów, zanim uczyniła to "Polityka". Piotr Sarzyński – redaktor tygodnika, popularyzator sztuk wizualnych – który jest naszym pierwszym w tym roku gościem – podkreśla, że do Paszportów Polityki nominują dziennikarze z różnych pism. Dziennikarze "Polityki" mają jedynie głos decydujący na ostatnim etapie, to znaczy wybierają laureatów. 


Piotr Szarzyński gościem Barbary Marcinik Piotr Szarzyński gościem Barbary Marcinik

Rozmawiając z naszym gościem w roku jubileuszu Paszportów Polityki, wspominamy nie tylko ich historię, ale odbywamy też szybką podróż w głąb życia kulturalnego ostatniego ćwierćwiecza. Zaczęło się ono w 1993 roku, czyli u progu wolności. Niemal wszyscy nagrodzeni w tym czasie ludzie kultury wciąż są aktywni, ich nazwiska są rozpoznawalne. Gala tygodnika stanowi znaczące podsumowanie zakończonego właśnie roku.


Andrzej Chyra Andrzej Chyra

W drugiej i trzeciej części wydania MBK również w pewnym sensie nawiązujemy do roku 2017, ale też zapowiadamy to, co w Trójce przed nami w dziedzinie literatury. 8 stycznia rozpoczniemy bowiem cykl powieści w wersji dźwiękowej, a ta ukazała się w Polsce w listopadzie 2017 roku. Andrzej Chyra będzie od poniedziałku do czwartku czytał fragmenty nowej powieści Salmana Rushdiego "Złoty dom Goldenów". Aktor jest gościem drugiej części audycji. Planujemy też zaprezentować niebawem opowiadania ubiegłorocznego noblisty Kazuo Ishiguro z tomu pod tytułem "Nokturny". W audycji rozmawiamy także z aktorem, który przyjął zaproszenie do lektury owych opowiadań. To Piotr Machalica, dyrektor artystyczny Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.


Piotr Machalica Piotr Machalica

I w ten właśnie sposób pozostajemy w tym wydaniu MBK na pograniczu poprzedniego i tego roku.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 7.01.2017
Godzina emisji: 21.08