Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Lipka 26.02.2018

Rok bez Wojciecha Młynarskiego

15 marca minie pierwszy rok bez Wojciecha Młynarskiego. Kim był dla kilku pokoleń, nie ma potrzeby przypominać. Trzeba jednak przypomnieć, że był też przez lata związany z obchodzącym 90. urodziny Teatrem Ateneum na warszawskim Powiślu.
Wojciech MłynarskiWojciech MłynarskiGabriela Darmetko/PR
Posłuchaj
  • Wspomnienie Wojciecha Młynarskiego i rozmowy na temat inspirujących spektakli (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Czytaj także

Plakat promujący spektakl "Świętoszek" Plakat promujący spektakl "Świętoszek"

Teatr naturalnie pamięta o tym i przygotowuje festiwal "Młynarski w Ateneum – Konfrontacje". Jednym z uczestników tego kilkudniowego spotkania z twórczością Wojciecha Młynarskiego jest aktor Ateneum (także Teatru Polskiego Radia) – Krzysztof Gosztyła. Zaprosiłam Krzysztofa do MBK, by na trzy tygodnie przed rozpoczęciem festiwalu (16 marca) opowiedział o jego różnorodnym programie, w którym są m.in. koncerty, pokazy archiwalnych zapisów spektakli muzycznych, film dokumentalny i nadanie Scenie na Dole imienia Wojciecha Młynarskiego. Teatr Ateneum w roku jego jubileuszu często u nas gości. Opowiadaliśmy o premierach tej części sezonu, w "Trójce pod Księżycem" dyskutowaliśmy o "Tran-Atlantyku", teraz zaczynamy informować o festiwalu poświęconym twórczości bliskiego także Trójce, "poety piosenki".

fot. Wojciech Dorosz Krzysztof Gosztyła, fot. Wojciech Dorosz

I znów – powtórzę: maraton teatralny w Magazynie trwa. W drugiej części tego wydania połączyliśmy się z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, by zapowiedzieć nowy spektakl pt. "Świętoszek" (premiera – 24 lutego). Wyreżyserowała go, debiutująca w Polsce Ewa Rucińska. Wcześniej realizowała przedstawienia we Francji, gdzie studiowała. XVII-wieczna sztuka Moliera, należąca do europejskiego kanonu, jest niestety wciąż aktualna, co młoda reżyserka podkreśla, przenosząc akcję do naszych czasów.


Barbara Marcinik i jej goście w studio/fot. Wojciech Dorosz Barbara Marcinik i jej goście w studio, fot. Wojciech Dorosz

Piotr Gruszczyński fot. W. Dorosz 1200.jpg
Maraton teatralny trwa

Trwa także nasze zainteresowanie Teatrem Telewizji. Przed tygodniem rozmawialiśmy o "innej" jego formie, czyli o Teatrotece. Tym razem zaprosiliśmy reżyserkę premiery z ubiegego poniedziałku w Programie 1 TVP – Annę Wieczur-Bluszcz, która zaprezentowała "Żabusię" Zapolskiej i, choć w kostiumie, ponownie stwierdziliśmy: "niestety sztukę wciąż aktualną". Orgon  zresztą – bohater Moliera – mógłby spotkać się w jednym salonie z Żabusią, choć dzieli ich ponad 200 lat.


/fot. Wojciech Dorosz Anna Wieczur-Bluszcz, fot. Wojciech Dorosz

W PS natomiast zaprosiliśmy na spotkanie autorskie Darka Bugalskiego, które odbędzie się 2 marca w Warszawie. Jego nowy tomik wierszy "Korespondent >>Małego Przeglądu<<" przedstawił Darek u nas w Święta podczas spotkania z Kasią Borowiecką.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 25.02.2018
Godzina emisji: 21.08

kw/mk