Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Karpa 21.10.2018

Piotr Fronczewski o Januszu Głowackim

Piotr Fronczewski i Janusz Głowacki poznali się w latach 70. i o ich wieloletniej znajomości oraz wzajemnej sympatii, czyli o sprawach najprostszych, rozmawialiśmy.
Posłuchaj
  • Piotr Fronczewski o Januszu Głowackim (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Czytaj także

Od poniedziałku, 15 października, mamy szansę słuchać w Trójce wyjątkowego głosu i jedynej w swoim rodzaju interpretacji prozy Janusza Głowackiego. Piotr Fronczewski przyjął bowiem nasze zaproszenie do czytania fragmentów ostatniej książki "Bezsenność w czasie karnawału". Będzie on także gościem specjalnym tego wydania MBK.

Piotr Fronczewski Piotr Fronczewski (fot. Wojciech Dorosz/PR)

Piotr Fronczewski i Janusz Głowacki poznali się w latach 70. i o ich wieloletniej znajomości oraz wzajemnej sympatii, czyli o sprawach najprostszych, będziemy rozmawiali. Czasem dobrze jest przypomnieć sobie, że motorem życia na ziemi nie jest wyłącznie walka. Premiera książki Janusza Głowackiego odbyła się 15 października, a jednym z jej gości był profesor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie – Józef Opalski i jego także łączyła z "Głową" wieloletnia zawodowa znajomość. Będzie też w tym wydaniu MBK krótka rozmowa nagrana z profesorem podczas wieczoru premiery książki.

XIX Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje (mat. promocyjne) XIX Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje (mat. promocyjne)

Ingmar Villqist Ingmar Villqist (fot. mat. prasowe)

12 listopada natomiast, w Katowicach rozpocznie się XIX Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Patronujemy w tym roku Interpretacjom, zatem już na trzy tygodnie przed ich rozpoczęciem przygotowujemy się do nich. Połączyliśmy się z Radiem Katowice, gdzie naszym gościem był dyrektor festiwalu, dramatopisarz i reżyser – Ingmar Villqist.

Program tego festiwalu jest  bogaty, stworzony z myślą o młodych reżyserach nie tylko teatralnych. I tak, odbędą się pokazy: filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych oraz – oczywiście – spektakli konkursowych Teatru Telewizji, zrealizowanych w Teatrotece i w teatrach "żywego planu". W konkursie będą brały udział również słuchowiska z Teatru Polskiego Radia, m.in. ze Sceny Teatralnej Trójki. Nagrodą główną Interpretacji jest Laur Konrada (Swinarskiego). Tradycyjnie, poza konkursem, zostaną zaprezentowane przedstawienia mistrzowskie laureatów Interpretacji. W tym roku będą to spektakle Krzysztofa Warlikowskiego oraz Grzegorza Jarzyny. Ingmar Villqist zada uczestnikom festiwalu pytanie podstawowe: co oznacza dziś reżyseria?

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik 
Wydawca: Wojciech Dorosz 
Data emisji: 21.10.2018 
Godzina emisji: 20.07