Logo Polskiego Radia
Trójka
Kacper Wróblewski 28.07.2019

Gombrowicz, Gombrowicz

Urodził się 4 sierpnia 1904 roku, Polskę na zawsze opuścił 29 lipca 1939 roku, zmarł we Francji w nocy z 24 na 25 lipca 1969 roku. Nie możemy być obojętni wobec tych rocznic: 115. – urodzin, 80. – wypłynięcia na transatlantyku Chrobry do Ameryki Południowej oraz 50. – śmierci w Vence.
Posłuchaj
  • Wokół twórczości Witolda Gombrowicza (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Czytaj także

Trudno jednak zmierzyć się z życiem Witolda Gombrowicza i jego twórczością, choć to życie nie było długie, a twórczość niezbyt obfita. Biografia autora "Ferdydurke" została niedawno zamknięta w dwóch tomach przez Klementynę Suchanow. Dzieło jego badali niezliczeni historycy i krytycy. Niewiele można do tego dodać. Najwięcej możliwości mają reżyserzy teatralni, wciąż na nowo próbujący odczytywać jego sztuki (trzy dokończone) oraz prozę (opowiadania, powieści oraz "Dziennik").

Postanowiliśmy skupić się na najbliższej rocznicy, opuszczenia Polski (nie wiedział, że do niej nie powróci). Wybraliśmy na nasze spotkanie miejsce nieopodal Dworca Morskiego w Gdyni oraz jedynego na świecie teatru jego imienia. Zaprosiliśmy reżysera – profesora Józefa Opalskiego z krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, pracującego właśnie nad pierwszą premierą sezonu w Teatrze Miejskim im. Gombrowicza. Z dyrektorem tego teatru – Krzysztofem Babickim – spotkaliśmy się wcześniej na Scenie Letniej Teatru Miejskiego w Orłowie.

Zaprosiliśmy także reprezentanta Muzeum Emigracji w Gdyni, które powstało w miejscu dawnego Dworca Morskiego. Podczas ostatniego w lipcu tego roku wydania MBK mieliśmy szansę posłuchać również krótkich fragmentów Trójkowej lektury wspomnianej biografii "Gombrowicz. Ja, geniusz" w brawurowej interpretacji Piotra Adamczyka. Pamiętamy wreszcie, że w Teatrze im. Gombrowicza powstała fantazja Pawła Huelle na temat ostatnich godzin spędzonych przez pisarza w Polsce. 

Muzeum Emigracji w Gdyni Muzeum Emigracji w Gdyni

Ostatecznie pytamy po prostu: za co kochamy Witolda Gombrowicza, tych naturalnie, których "zachwyca" i którzy zgadzają się, że "wielki był". Pozostałych uszanujemy, czyli nie będziemy starali się przekonywać, choć obiektywnie Witold Gombrowicz był jedyny (w swoim rodzaju), a jego język na gruncie polskiego – niepowtarzalny. 

Od 24 lipca dostępny jest specjalny serwis Polskiego Radia poświęcony pisarzowi: Gombrowicz.polskieradio.pl >>>

PS. Niespodzianka! Paweł Huelle dołączył do nas, zaproszony naturalnie i oczekiwany, jak od lat w MBK! Reprezentant Muzeum Emigracji w Gdyni okazał się kobietą. To pani Joanna Majchrzak.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Jakub Sadowski
Data emisji: 28.07.2019 
Godzina emisji: 21.09