Logo Polskiego Radia
Trójka
Kacper Wróblewski 10.11.2019

Przed burzą i…

Odwiedził nas dyrektor artystyczny TR Warszawa Grzegorz Jarzyna. Pod koniec października przedstawił on w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie spektakl dyplomowy IV roku Wydziału Aktorskiego.
Posłuchaj
  • Grzegorz Jarzyna gościem Barbary Marcinik (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Czytaj także

I była to "Burza". W tym sezonie zrealizuje ponownie tę sztukę, ale z zespołem TR Warszawa. Grzegorz Jarzyna był gościem specjalnym drugiego listopadowego wydania MBK. Dowiedzieliśmy się, jak odczytuje on dzisiaj tę niby-komedię Szekspira.

Przy okazji przyjrzeliśmy się innym działaniom TR w nowym sezonie. Grzegorzowi Jarzynie towarzyszyły: Kaja Stępkowska – rzeczniczka TR oraz Agnieszka Olsten. Połączyliśmy się także z Romanem Pawłowskim, który poleciał z częścią zespołu TR do… Tokio, gdzie Magda Szpecht wyreżyserowała także z aktorami japońskimi spektakl, o którym opowiedzieli nasi goście.

Grzegorz Jarzyna, Baszka Marcinik, Agnieszka Olsten i Kaja Stępkowska Grzegorz Jarzyna i Kaja Stępkowska

Na warszawskiej Woli z kolei trwa akcja, nad którą pracuje Agnieszka Olsten, pod hasłem "Wiadomość od Ringelbuma". Mieliśmy więc okazję, by przypomnieć historię Podziemnego Archiwum Getta Warszawy.

Tak się składa, że w tym wydaniu "Magazynu" mieliśmy szansę spotkać się również z zupełnie innym warszawskim teatrem. To prywatny Capitol – teatr komediowy. Olaf Lubaszenko, czytający u nas powieść Marka Krajewskiego, pracuje jednocześnie nad komedią Brytyjczyka – Dereka Benfielda, komedią jakże różną od tej, którą napisał w XVII wieku jego słynny rodak. Tytuł sztuki – "Akt równoległy".

Olaf Lubaszenko i Barbara Marcinik Olaf Lubaszenko i Barbara Marcinik (fot. Kuba Sadowski)

Plakat promujący spektakl "Akt równoległy" Plakat promujący spektakl "Akt równoległy"

Olaf Lubaszenko znalazł czas, by z się nami spotkać tydzień przed premierą, którą nie tylko reżyseruje. Jest on także autorem adaptacji tej sztuki oraz w niej gra. Zamykając to wydanie dowiedzieliśmy się więc, co nasz gość chciał opowiedzieć swoim przedstawieniem.

"Akt równoległy" / fot. mat. prasowe Teatru Capitol "Akt równoległy" / fot. mat. prasowe Teatru Capitol

W poniedziałkowy wieczór 11 listopada, czyli świąteczny, w gościnnym Konsulacie Kultury w Gdyni odbędzie się trzecie spotkanie ze "Sceną teatralną Trójki". Wraz z Wojciechem Fułkiem – gospodarzem tych spotkań – przedstawimy "Majnegóry", słuchowisko, które ma swoją elektryzującą historię. Opowiemy ją wraz z autorem adaptacji sztuki Roberta Wasilewskiego oraz jej reżyserem – Romualdem Wiczą-Pokojskim. Przypominamy, że słuchowisko to stanowiło niezwykły eksperyment. Wybraliśmy je na świąteczny wieczór, gdyż opowiada ono o pewnym skomplikowanym fragmencie polskiej historii. Teatr Wiczy, dodajmy, obchodzi właśnie jubileusz. Jego twórcom życzymy, by nie ograniczali się jedynie do wspominania, czyli realizowali coraz to nowe pomysły na alternatywny teatr.

"Majnegóry" "Majnegóry" (fot. Łukasz Grodaj)

Na poniedziałkowy wieczór w Konsulacie Kultury przygotowaliśmy niespodzianki. Chętnie podzielmy się nimi z naszymi gośćmi.

W przyszłą niedzielę rozpocznie się IV Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego. Pierwszy zorganizowała Fundacja Róbmy Swoje dla Kultury – w Sopocie. Dwa kolejne – za życia Wojciecha Młynarskiego – gościł Gdańsk. Po kilkuletniej przerwie FTWM powraca do Gdańska, już bez jego bohatera, z jego piosenkami wszak i pod artystyczną dyrekcją Jana Młynarskiego. W niedzielę spotkamy się, także w MBK, w Europejskim Centrum Solidarności, a w kolejne dni – w Starym Maneżu.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 10.11.2019 
Godzina emisji: 21.09