Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Karpa 13.06.2021

"Aliaszka". Książka, która uwrażliwia

"Aliaszka" to debiut literackim Magdaleny Górskiej. Zbiór siedmiu opowiadań łączy postać głównej bohaterki, lalki symbolu, która pomaga najmłodszym przezwyciężyć chwilowe trudności, odnaleźć w sobie odwagę i z optymizmem patrzeć w przyszłość. Jak wyglądały prace nad zbiorem? Co zainspirowało autorkę do stworzenia tak ważnej pozycji? 

Zawarte w książce opowiadania skupiają się na ważnych, czasami trudnych zagadnieniach, o których rodzice rzadko rozmawiają z dziećmi, takich jak historie kilkuletnich uchodźców lub dziewczynki z domu dziecka. Książka porusza także wątki znane współczesnym dzieciom: brak czasu rodziców, przenoszenie na nie własnych ambicji czy wykorzystywanie technologii do gnębienia rówieśników w szkole.


Posłuchaj
50:15 2021_06_13 09_07_10_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 "Aliaszka" książka, która uwrażliwia najmłodszych (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

Aliaszka
– Historia Aliaszki rozpoczyna się współcześnie. Przenosimy się do czasów II wojny światowej, a częściowo nawet do chwil tuż przed jej wybuchem. Babcia Stefa opowiada swojej wnuczce historię laleczki, którą dziewczynka znalazła na strychu. Jest nią właśnie Aliaszka. Z tyłu na sukience lalki widnieje data: 5 maja 1931 roku. To dzień urodzenia Esterki, przyjaciółki babci Stefy z dziecięcych lat. Przed wojną dziewczynki chodziły razem do szkoły. Później, w czasie wojny, Esterka ukrywała się w piwnicy rodziców babci Stefy. Ta lalka towarzyszyła jej w najtrudniejszych momentach i w chwilach największego strachu. Była z nią w momentach, w których wydawało jej się, że nie ma już nadziei, a świat opanowało zło. Tym opowiadaniem chciałam pokazać, że nawet w największym mroku zawsze jest jakaś iskierka światła – mówiła Magdalena Górska, autorka książki "Aliaszka". 


Okładka książki "Aliaszka" (mat. promocyjne) Okładka książki "Aliaszka" (mat. promocyjne)

Trudne tematy

– Pisanie wielu z tych opowiadań było dla mnie bardzo trudne. Historię dzieci z domu dziecka bardzo mną wstrząsnęły. Zastanawiałam się, jak napisać opowiadanie, które będą mogły przeczytać mali czytelnicy. Chciałam, żeby widzieli, że gdzieś obok nich, w szkole lub na podwórku, może pojawić się dziecko, które nie ma mamy ani taty. Zależało mi na tym, żeby uwrażliwić najmłodszych na obecność ich rówieśników, którzy wiele przeszli w swoim życiu. Często jest tak, że dopóki kogoś lub czegoś nie znamy, ta obcość budzi w nas lęk. Wiele razy okazuje się później, że zupełnie niesłusznie. Chciałam uświadomić małym czytelnikom, że pomimo wielu różnic esencja człowieka jest taka sama. Każdy z nas potrzebuje miłości, akceptacji i bezpieczeństwa – podsumowała autorka opowiadań.


Zapowiedź książki "Aliaszka", Wydawnictwo Sto Stron / Wydawnictwo Sto Stron

Rozmowa i świadomość 

Wszystkie historie zawarte w "Aliaszce" pisane są z punktu widzenia najmłodszych. To bajki-baśnie, które uświadamiają i niosą nadzieję. Książka powstała w wyniku konsultacji z doktor Anną Szczepaniak, psycholog i psychoterapeutką dziecięcą. Na ostatnich stronach znajdują się zagadnienia przypisane każdej z historii. Mogą się one okazać pomocne podczas przeprowadzania rozmów dotyczących poruszonych w opowiadaniu zagadnień. 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 13.06.2021
Godzina emisji: 09.07

mat. promocyjne/mk/zch