Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 12.01.2012

"Muppety" powracają ... pod patronatem Trójki

Urocze, pyskate i czasem włochate Muppety, których perypetie śledziło kilka pokoleń widzów, już niedługo szturmem podbiją srebrny ekran. W oczekiwaniu na premierę przypominamy historię i zdradzamy nowe wątki.
Kadr z filmu MuppetyKadr z filmu "Muppety" fot. materiały udostępnione w ramach patronatu przez Forum Film Poland Sp. z o.o.
Galeria

Będziemy mogli znów bawić się wraz z Kermitem, Panną Piggy i resztą kultowych bohaterów wymyślonych przez amerykańskiego artystę plastyka i lalkarza Jima Hensona. Polska premiera "Muppetów" 20 stycznia 2012.

Narodziny

Po raz pierwszy w komplecie (przedtem poszczególne postaci występowały w różnych programach) Muppety pojawiły się w telewizji w 1969 roku w słynnym i wielce cenionym programie dla dzieci "Ulica Sezamkowa". W latach 60. Henson i Muppety byli gośćmi programów telewizyjnych, dopiero w 1976 roku Jim Henson stworzył swój najsłynniejszy chyba program – serial "The Muppet Show".

/

Do każdego odcinka zapraszano sławnego gościa ze świata filmu lub muzyki. Nowatorstwo Hensona polegało na stworzeniu galerii różnych postaci – niezwykłe lalki imitowały ludzi, zwierzęta oraz fantastyczne stwory. Ale najważniejsze było specyficzne poczucie humoru – absurdalne, operujące odwołaniami do popkultury i jednocześnie abstrakcyjne. Serial był emitowany przez pięć lat w ponad 100 krajach i otrzymał trzy nagrody EMI, Brytyjska Akademia Filmu i Telewizji (BAFTA) 1976 roku uznała Kermita Żabę za najlepszego aktora telewizyjnego.

Od 1979 roku Muppety zaczęły pojawiać się w filmach długometrażowych. Ostatni z nich - "Muppety z kosmosu" ukazał się w 1999 roku.

Triumfalny powrót

Twórcy nowej przygody Muppetów podkreślają, że film powstał z miłości do słynnych lalek. Reżyser James Bobin dodaje wręcz, że dzieło Hensona ukształtowało jego poczucie humoru. Scenarzysta Nicholas Stoller uważa, że większość twórców komedii, których zna, inspirowały Muppety. – Z Nicholasem jako reżyserem pracowaliśmy nad komedią "Faceci też płaczą", którą zakończyliśmy widowiskową sceną lalkowego musicalu, do której firma The Jim Henson Company przygotowała lalki. To spowodowało, że coś zaczęło dojrzewać w mojej głowie i wkrótce wraz z Nickiem zawitaliśmy do studia Disneya. Nasz pomysł na ożywienie Muppetów wzbudził zainteresowanie i mogliśmy zacząć pisanie scenariusza - opowiada słynny aktor komediowy Jason Segel, współscenarzysta filmu.


Rola życia

Kluczowe dla fabuły "Muppetów" było wprowadzenie nowej postaci, Waltera (głos Petera Linza), który jest wielkim fanem Muppetów. I to nie bez powodu. – Skompletować całą dawną kompanię Muppetów to właśnie moja rola. Pewnie rola życia - mówi.

/

Akcja filmu rozpoczyna się w miasteczku Smalltown, gdzie mieszkają Walter oraz jego brat Gary wraz z narzeczoną. To miasteczko, gdzie wszyscy chętnie uśmiechają się do siebie, częstują jabłkiem nauczyciela i nagle – ot, tak z niczego – zaczynają śpiewać. Podczas wakacji w Los Angeles trójka bohaterów odkrywają nikczemny plan nafciarza Texa Richmana (w tej roli Chris Cooper). Otóż zamierza on zburzyć Teatr Muppetów, aby wydobywać ropę, której złoże właśnie pod nim odkryto. Chcąc ocalić teatr i pomóc w wystawieniu największego przedstawienia Muppetów w historii, Walter, Mary (Amy Adams) i Gary (Jason Segel) muszą zebrać 10 milionów dolarów i pomóc Kermitowi zjednoczyć starą ekipę Muppetów, bo ich drogi rozeszły się dwanaście lat wcześniej…

Po ponownym spotkaniu Muppety planują wielki nowy show, a nie odgrywanie najlepszych kawałków z dawnych czasów. Ale dużo wody upłynęło, odkąd ostatni raz występowały razem. Czy uda im się przygotować świetne przedstawienie i namówić telewizję do jego nadania? I czy zdołają zebrać wystarczającą ilość pieniędzy, by pokrzyżować plany Richmana? Oto są pytania!

Przekonamy się już 20 stycznia! Dodajmy, że w polskiej wersji językowej usłyszymy m. in. Michała Zielińskiego, Jarosława Boberka, Jacka Bończyka, Grzegorza Pawlaka, Anetę Todorczuk-Perchuć, Arkadiusza Jakubika i in.