Logo Polskiego Radia
Trójka
Tomasz Jaremczak 13.08.2012

Borowski: nie można ludziom zabronić inwestowania pieniędzy

W sprawie parabanków trzeba przejrzeć prawo oraz instytucje, które je nadzorują - uważa senator Marek Borowski, gość "Salonu politycznego Trójki".
Marek BorowskiMarek BorowskiPolskie Radio

Podkreśla, że mógł np. zareagować Krajowy Rejestr Sądowy, czyli sąd, który rejestrował Amber Gold. - Miał on obowiązek domagać się sprawozdania finansowego od tej instytucji, a przez cały rok go nie wyegzekwował - powiedział Borowski. Przypominał, że jeśli firma takiego sprawozdania nie składa, to sąd może nawet powołać w niej kuratora. - Nie trzeba sięgać do najwyższych władz, bo są organy i przepisy, które mogły być zastosowane – dodał.

Borowski ostrożnie podchodzi do głosów, że należałoby zaostrzyć przepisy, by parabanki nie mogły w Polsce działać. - Wszelka działalność innowacyjna rozwija się wyboistymi ścieżkami - przypomina Borowski. Jego zdaniem problem polega na tym, żeby Ci, którzy korzystają z tego rodzaju form byli dobrze poinformowani. - Nie możemy ludziom zabronić ryzykować inwestowania ich pieniędzy – podkreśla.

Jego zdaniem ws. Amber Gold była to informacja hermetyczna. Była dostępna dla tych, którzy lepiej się orientują w rynku. A o tym, że nie podlegał nadzorowi bankowemu, klient powinien był być informowany w każdym ogłoszeniu reklamowym, na każdej stronie internetowej takiej firmy.

Powołuje się na przykład z paczką papierosów i drukiem, że "palenie zabija". - Jeśli w każdej takiej reklamie czytelnym drukiem byłoby powiedziane, że nie ma nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego i pieniądze nie są gwarantowane przez rząd, to nikt nie mógłby powiedzieć, że nie wiedział - podsumował Borowski.

Rozmawiał Marcin Zaborski