Logo Polskiego Radia
Trójka
Ewa Dryhusz 06.04.2013

Korea pręży muskuły. "To może się wymknąć spod kontroli"

Rafał Ciastoń z fundacji Amicus Europae uważa, że przywódca Korei Północnej nie dąży do wywołania wojny.
Mieszkańcy Korei Południowej z coraz większym niepokojem śledzą doniesienia północnokoreańskiej telewizji.Mieszkańcy Korei Południowej z coraz większym niepokojem śledzą doniesienia północnokoreańskiej telewizji. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN
Galeria Posłuchaj
  • "Korea Północna pręży muskuły. To może się wymknąć spod kontroli" (Raport o stanie świata/Trójka)
Czytaj także

W jego ocenie agresywne zaczepki Korei Północnej, która sprawia wrażenie jakby miała uderzyć nie tylko w sąsiada z południa, ale w Stany Zjednoczone, są obliczone na rynek wewnętrzny. Kim Dzong Un chce umocnić swoją pozycję pokazując wroga zewnętrznego. - Retoryka Korei Północnej głosi, że USA i Korea Południowa przygotowuje się do ataku, być może nawet nuklearnego, na Phenian - uważa Rafał Ciastoń. - Gdy manewry się skończą, będzie można stwierdzić, że bohaterska armia obroniła kraj - dodaje.

Jak zauważa drugi z gości, Radosław Pyffel z Centrum Studiów Polska-Azja obecna sytuacja trudna jest dla Chiny. - Są postrzegane jako jedyne mocarstwo, które może wywrzeć na Koreę Północną jakoś wpływ. Z drugiej jednak strony ta sytuacja może być dla Państwa Środka korzystna. Jeśli uda im się umocnić swój wizerunek jako kraju, który jest w stanie umocnić światowy pokój - mówi gość Dariusza Rosiaka. Jednocześnie zaznaczając, że sami Chińczycy mają już dość tych prowokacji. Nie chcą się już z nich tłumaczyć przed społecznością międzynarodową.

Czytaj więcej na temat Korei Północnej w raporcie specjalnym >>>

Agata Kasprolewicz z Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia przypominała, że obecna sytuacja na Półwyspie Koreańskim nie jest najbardziej napięta w całej historii konfliktu, trwającego już 60 lat. W 1967 na Morzu Żółtym Korea Północna ostrzelała południowokoreański okręt, zginęło wówczas 39 marynarzy. Rok później północnokoreańscy komandosi wtargnęli do pałacu prezydenckiego w Seulu, gdzie przeprowadzili nieudany zamach na nieudany zamach na głowę państwa. Na szczęście żaden z nich nie spowodował ponownego wybuchu wojny.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" o raz "Trzy strony świata" .

W dalszej części audycji:

- Włoski impas trwa. Po wyborach nie da się powołać rządu, za to uwaga opinii publicznej skupia się na słynnej Ruby, która w świetle fleszy protestuje przed sądem w Mediolanie zapewniając, że nie łączyły jej intymne stosunki z Berlsuconim. Czy włoska polityka to farsa, teatr, czy też należy ją traktować poważnie? O włoskiej polityce Pawłowi Drozdowi opowiadał Paolo Morawski, publicysta radia i telewizji RAI.

- Mark Knopfler odwołuje koncerty w Rosji w proteście przeciwko napaściom władz na organizacje pozarządowe. Muzycy od lat próbują bojkotu rządów, których nie lubią. Czy to ma sens? O historii protestów artystów opowiadał dziennikarz muzyczny, Grzegorz Brzozowicz.

"Raport o stanie świata" na antenie Trójki w każdą sobotę w samo południe. Zapraszamy!

Jesteśmy także na Facebooku.