Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Przerwa 13.05.2015

Czy budżet państwa stać na niższe podatki?

Kilka dni temu rząd przyjął wieloletni plan finansowy państwa. Do 2018 roku nie jest przewidziana waloryzacja progów podatkowych.
Dyskusja o wysokości podatków w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)Dyskusja o wysokości podatków w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)Glow Images/East News

Nie zmienią się również koszty uzyskania przychodu, ani kwota wolna od podatku. Co to oznacza? Zdaniem specjalistów relatywnie najwięcej zapłacą najbiedniejsi. - Polski system podatkowy ma skutek degresywny. To znaczy, że różnice w dochodach po opodatkowaniu są większe niż przed opodatkowaniem - mówi prof. Ryszard Bugaj.

Jego zdaniem dużo w tej chwili wiadomo o narastaniu nierówności i konsekwencjach nierówności dla makroekonomicznych uwarunkowań, które nisko trzymają popyt. - Wiemy coraz więcej o tym, jakie są tego skutki społeczne, czyli narastanie wpływów ugrupowań o populistycznym charakterze. Z tej drogi trzeba zejść - uważa Bugaj.

Według senatora PO Kazimierza Kleiny mamy jedne z najniższych podatków w Europie. - Jednak problemem w Polsce jest ogromne obciążenie podatkowe pracy. To najistotniejszy problem z punktu widzenia przedsiębiorcy. Jestem zwolennikiem tego, by podatki ciągle obniżać, ale to niemożliwie do przeprowadzenia - dodaje.

Czy te dwa stanowiska udało się pogodzić w programie? Co o tym sądzą słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego dźwięku.

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi:
Kuba Strzyczkowski
Goście:
Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), Janusz Szewczak (główny ekonomista Kasy Krajowej SKOK), Katarzyna Duczkowska-Małysz (SGH), Paweł Majtkowski (Aviva), Ryszard Bugaj (PAN), Kazimierz Kleina (PO)
Data emisji:
13.05.2015
Godzina emisji:
12.05

mp/fbi

Oto wyniki sondy internetowej przeprowadzonej w trakcie audycji: