Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Furtak-Bilnik 11.01.2017

Jak możemy zapanować nad smogiem?

W powietrzu, którym oddychamy w Polsce, od kilku dni w wyjątkowo wysokim stężeniu występują dioksyny, metale ciężkie, związki azotu, ołów. Sytuacja jest krytyczna, a najgorzej jest w województwach śląskim, opolskim, małopolskim, dolnośląskim i łódzkim.

Według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska od środy (11.01) sytuacja ma się poprawiać za sprawą silniejszego wiatru. Cóż z tego, skoro problem nie zniknie i z pewnością będzie powracał. Czy nad smogiem można więc zapanować? 

- Możemy wiele zrobić, zarówno na poziomie centralnym - rządowym, jak i samorządowych, oraz my sami - obywatele. Nie mamy norm emisyjnych dla pieców węglowych, a największym zagrożeniem jest właśnie tzw. niska emisja, czyli ogrzewanie domowe. Musimy wprowadzić normy na takie kotły. Ministerstwo Rozwoju nad tym pracuje - mówi Anna Ogniewska z Greenpeace Polska. 

Jak twierdzi Katarzyna Wiech, dyrektor Departamentu Monitoringu i Informacji o Środowisku w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska, działania centralne wymagają współpracy trzech ministrów: środowiska, rozwoju i ministra energii. Oni mogą wdrożyć instrumenty prawne, których skutki odczujemy w postaci poprawy jakości powietrza. 

W nagraniu audycji "Za, a nawet przeciw" można posłuchać także wypowiedzi innych specjalistów oraz słuchaczy. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Katarzyna Wiech (dyrektor Departamentu Monitoringu i Informacji o Środowisku w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska), dr Tomasz Teluk (prezes Instytutu Globalizacji), Andrzej Szczęśniak (ekspert ds. rynku energetycznego), Anna Ogniewska (Greenpeace Polska), Andrzej Guła (Polski Alarm Smogowy), Radosław Gawlik (Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, partia Zieloni)
Data emisji:
11.01.2017
Godzina emisji:
12.06

fbi/ei

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji: