Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Lipka 07.11.2017

Umowy śmieciowe pod lupą. Czy ściąganie składek z przeszłości jest w porządku?

Rząd wytoczył wojnę tzw. śmieciówkom – nie tylko stopniowo zaostrza przepisy, ale także kwestionuje umowy nawet wiele lat wstecz.
Posłuchaj
  • Umowy śmieciowe pod lupą. Czy ściąganie składek z przeszłości jest w porządku? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Czytaj także

Wcześniej państwo przez lata dawało zapewnienia, że działają legalnie. Teraz interpretację przepisów zmieniono i tysiącom firm, które brały udział w przetargach, grozi bankructwo. ZUS może chcieć ściągnąć nawet 19 mld "zaległych" składek.

Marek Kowalski z Federacji Przedsiębiorców Polskich zauważa, że źródła obecnego problemu należy szukać znacznie wcześniej. – Problem leży w poprzednich przepisach dotyczących zamówień publicznych. Przed zmianą przepisów to właśnie państwo zatrudniało na umowach śmieciowych pracowników po zaniżonych stawkach i to tu należy doszukiwać się największych nadużyć w tym zakresie – podkreśla.

– Przede wszystkim jesteśmy zaskoczeni tą decyzją. Prawo oczywiście nie powinno działać wstecz, ale proszę pamiętać, że to nie wzięło się z niczego. Proszę pamiętać, że tzw. umowy śmieciowe to przede wszystkim kwestia legalności – legalne umowy stosowane w sposób nielegalny dla oszukania prawa, przede wszystkim w zakresie obowiązku wobec Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pytanie brzmi: dlaczego przez lata tolerowano takie funkcjonowanie państwa, szczególnie w zakresie zamówień publicznych? – analizuje Marek Lewandowski, rzecznik prasowy komisji krajowej NSZZ "Solidarność".

Jak działania ZUS oceniali nasi eksperci? Co proponowali słuchacze? Odpowiedzi na m.in. te pytania znajdą Państwo w nagraniu. Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Marek Kowalski (przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja "Lewiatan"), prof. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa), Marek Lewandowski (rzecznik prasowy komisji krajowej NSZZ "Solidarność"), Zbigniew Żurek (wiceprezes BCC), prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (Kolegium Ekonomiczno-Społeczne Politechnika Warszawska)
Data emisji: 7.11.2017 
Godzina emisji: 12.07

ml