Logo Polskiego Radia
Trójka
Izabela Woroniecka-Cieślak 20.11.2017

Czy prawo ochroni nas przed nieuczciwymi sprzedawcami?

– Kto z nas nie słyszał o garnkach z wieczną gwarancją za 15 tysięcy złotych albo niezwykłym preparacie, który leczy stawy, a przy okazji likwiduje łysienie? – pyta Kuba Strzyczkowski, rozpoczynając audycję "Za, a nawet przeciw".
Posłuchaj
  • Czy prawo ochroni nas przed nieuczciwymi sprzedawcami? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Czytaj także

Kolejna rozmowa dziennikarza Trójki z ekspertami i słuchaczami dotyczy przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

Jeśli projektowane zapisy wejdą w życie, firmy żerujące na naiwności klientów będą mogły zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Kary za nieuczciwe praktyki rynkowe mają sięgać nawet 30 milionów złotych.

O założeniach projektu i intencjach jego twórców mówi na naszej antenie podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Woś. – Chodzi tu o wszystkie podmioty zbiorowe, które prowadzą działalność gospodarczą i przestępczą. Popełniają przestępstwa, a później się okazuje, że nie ma winnego, bo nie jesteśmy w stanie ustalić, że winna jest konkretna osoba fizyczna. Odpowiedzialność się rozmywa. Chcemy z tym skończyć. Chcemy, żeby spółki odpowiadały za szkodliwą działalność, której się dopuszczają – podkreśla wiceminister.

Marian Krzewiński, wiceprzewodniczący i rzecznik prasowy Rady Krakowskich Seniorów, zaznacza, że problem nierzetelnej sprzedaży dotyczy bardzo dużej grupy osób starszych, które są łatwym celem dla specjalistów znających techniki sprzedaży oraz mechanizmy psychologiczne. – To jest plaga XXI wieku – stwierdza. – Osoby starsze nie są pozbawione praw obywatelskich, ale z powodu zmian dementywnych są pozbawione tzw. zdrowego rozsądku. W związku z tym państwo nie powinno pozwolić na to, aby takie osoby wykorzystywać.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której wypowiadają się przedstawiciele instytucji pozarządowych, prawnicy i eksperci. Na antenie można też usłyszeć głosy słuchaczy opowiadających o swoich doświadczeniach z nieuczciwymi sprzedawcami.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Michał Woś (podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości), Marian Krzewiński (wiceprzewodniczący i rzecznik prasowy Rady Krakowskich Seniorów), Beata Mirska-Piworowicz (prezes Stowarzyszenia "Damy Radę"), Zdzisław Raczkowski (redaktor naczelny czasopisma internetowego "Afery Prawa"), Małgorzata Brennek (ekspert Fundacji Republikańskiej), Monika Gładoch (doradca prezydenta Pracodawców RP ds. prawa pracy)
Data emisji: 20.11.2017 
Godzina emisji:
 12.10

iwo/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: