Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 24.11.2012

Sprawdź, czy nie jesteś przetrenowany!

- Przetrenowanie nie grozi tym, którzy dopiero zaczynają biegać. Tu bardziej obawiałbym się kontuzji - mówi Marek Tronina, redaktor naczelny miesięcznika "Bieganie".
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneShutterstock.com
Posłuchaj
  • "Z biegiem natury" 24.11.2012
Czytaj także

Marek Tronina mówi, że istnieje szereg symptomów świadczących o tym, że możemy być przetrenowani: powtarzająca się bezsenność, bóle mięśni. - Ale te, które nie mają charakteru typowych zakwasów, tylko bóle mięśni strukturalne, które sprawiają, że nasze nogi są po prostu bardzo ociężałe - wyjaśnia redaktor naczelny miesięcznika "Bieganie".

Bardziej naukową metodą pozwalającą na sprawdzenie przetrenowania, jest zbadanie sobie pulsu przed porannym wstaniem. - Kiedy okaże się, że jest on podwyższony o kilka uderzeń na minutę w stosunku do pulsu regularnego mierzonego wcześniej, to znaczy, że jesteśmy przetrenowani - wyjaśnia gość Trójki.

W przypadku przetrenowania powinniśmy zrobić sobie przerwę w treningach. Zależnie od naszego stanu może ona wynosić od kilku dni do kilku miesięcy.

Zapraszamy na zajęcia "Z biegiem natury” w każdą niedzielę o godzinie 11.00 na trasach, na których raz w miesiącu rywalizujemy na 5 km w Poznaniu, Bydgoszczy, Olsztynie, Gdańsku i Wrocławiu. Jednocześnie przypominamy, że trwa nadal nasza akcja stadionowa. Bezpłatne treningi odbywają się już w 43 miejscach Polski w każdą sobotę o godz. 9.30.

Do słuchania cyklu "Z biegiem natury" w Trójce zapraszamy w każdą sobotę o godz. 8.20.