Logo Polskiego Radia
Trójka
Gabriela Skonieczna 04.06.2013

Pamięć o masakrze na placu Tiananmen zanika w Chinach?

- Nie można mieć złudzeń, że zagraniczni politycy wpłyną odkrycie prawdy o tamtych wydarzeniach, choć chińskim politykom o tym, że pamiętamy, przypominać warto - uważa Tomasz Sajewicz, pekiński korespondent Polskiego Radia.
Tysiące mieszkańców Hongkongu mimo ulewnego deszczu upamiętniły ofiary masakry na pekińskim placu Bramy Niebiańskiego SpokojuTysiące mieszkańców Hongkongu mimo ulewnego deszczu upamiętniły ofiary masakry na pekińskim placu Bramy Niebiańskiego SpokojuPAP/EPA/JEROME FAVRE

Transportery opancerzone na każdym rogu największego placu świata, wzmożone kontrole policji i większa niż zwykle liczba tajniaków - tak we wtorek wyglądał Plac Bramy Niebiańskiego Spokoju. Dziennikarzy telewizyjnych, którym zależało na sfilmowaniu placu w rocznicę tragedii czekały - jak co roku - problemy z tajniakami zasłaniającymi obiektywy.

Masakra na Tiananmen, która w Chinach jest eufemistycznie nazywana incydentem 4 czerwca, to temat tabu. Po dwóch dekadach bez informacji w podręcznikach, internecie i telewizji o stłumieniu protestów nie ma pojęcia najmłodsze pokolenie Chińczyków.

Przy Tiananmen akurat 4 czerwca Ewa Kopacz, marszałek Sejmu miała spotkać się ze swoim chińskim odpowiednikiem Zhang Dejiangiem. Kontrowersyjne, z powody daty, spotkanie zostało przełożone na środę.

4 czerwca w Chinach, 4 czerwca w Polsce

Ewa Kopacz, przyjechała do Chin promować polską gospodarkę obiecuje jednak, że podczas spotkań o prawach człowieka pamiętać będzie. – Zawsze musimy o tym pamiętać i pamiętamy, nie tylko w jednym określonym dniu - mówiła. 4 czerwca polska delegacja uczciła spotkaniem z Polonią w ambasadzie. - Pamiętamy, że ten dzień jest dniem radości dla Polski. To dzień kiedy zwyciężyła demokracja - dodała Ewa Kopacz. Marszałek przekonuje, że Polska, która coraz pewniej czuje się w roli lidera w Europie wschodniej nie będzie mieć klapek na tematy uznawane przez gospodarzy za delikatne.

- Pamiętam o tych wydarzeniach każdego dnia, nie żyjemy dla jednego dnia i jednego wydarzenia. Tematowi Tiananmen poświęciłem kilka prac. Teraz nie wiem jak mógłbym coś zmienić, bo moje działania natrafiają tylko na twardy mur - mówi najsłynniejszy chiński artysta Ai Wai Wai artysta Tomaszowi Sajewiczowi.

Popołudniowego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku między 16.00 a 19.00.