Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 19.04.2010

Pogrzeb Ryszarda Kaczorowskiego

Ciało ostatniego prezydenta II RP na uchodźctwie spoczęło w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.

W Archikatedrze św. Jana w Warszawie odbyła się msza św. pogrzebowa prezydenta Polski na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

"Niech przykład tego wielkiego, pięknego życia dla Boga, dla Ojczyzny, dla bliźniego, jaki przedstawiał druh Ryszard Kaczorowski, późniejszy prezydent i przyjaciel Polski, niech będzie dla nas zachętą, byśmy umieli żyć tymi prawdami i ideami, za które można i warto ponosić wielkie ofiary" - mówił w homilii prymas senior ks. kard. Józef Glemp.

Służył ojczyźnie, bliźnim i Bogu - tak Ryszarda Kaczorowskiego wspominał pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski. Marszałek Sejmu wspominał Ryszarda Kaczorowskiego jako "człowieka niezwykłej pogody ducha, z którego promieniowała radość i akceptacja świata". Podkreślił, że "zachowywał dobry nastrój mimo trudnego losu". Zdaniem Komorowskiego, Kaczorowski "należał do najszczęśliwszych ludzi w Polsce, doczekał bowiem realizacji marzeń o Polsce wolnej i niepodległej".

We mszy św. uczestniczyła rodzina i bliscy prezydenta Kaczorowskiego, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, b. prezydent Lech Wałęsa, b. premier Tadeusz Mazowiecki, wicepremier Waldemar Pawlak, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Trumnę z ciałem prezydenta, przykrytą proporcem, umieszczono na katafalku przed głównym ołtarzem. Na trumnie, obok proporca, umieszczono czapkę harcerską. Przy trumnie stanęła warta honorowa.

Po mszy trumna z ciałem Ryszarda Kaczorowskiego została przewieziona w kondukcie pogrzebowym z Archikatedry do Świątynii Opatrzności w Wilanowie, gdzie były prezydent został pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w podziemiach świątyni.

Życiorys byłego prezydenta

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada 1919 roku w Białymstoku. W 1939 roku po zajęciu

miasta przez Armię Czerwoną, tworzył Szare Szeregi, gdzie pełnił funkcję komendanta regionu białostockiego. Za tajną działalność 17 czerwca 1940 roku aresztowało go NKWD i skazało na karę śmierci. Po stu dniach uwięzienia w celi śmierci 10 maja 1941 roku sąd Związku Sowieckiego zamienił mu karę na 10 lat łagrów i zesłał na Kołymę.

Wypuszczony z więzienia po wejściu w życie układu Sikorski-Majski, wstąpił do Armii generała Andersa. Walczył w bitwie pod Monte Cassino.

Po wojnie

Po zakończeniu wojny pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii. Pracował jako księgowy i działał w Związku Harcerstwa Polskiego.

Uczestniczył również w pracach parlamentu emigracyjnego zwanego Radą Narodową oraz w życiu społecznym emigracji jako członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, Zarządu Zjednoczenia Polskiego, Rady Polskiego Ośrodka Społeczno Kulturalnego, jak również Rady Polskiej Macierzy Szkolnej, Rady Instytutu Polskiego Akcji Katolickiej oraz Rady Koordynacyjnej Polonii Wolnego Świata.

Po śmierci Kazimierza Sabbata, Kaczorowski został 19 lipca 1989 roku zaprzysiężony na urząd prezydenta na uchodźstwie.

2 grudnia 1990 roku podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, przekazał insygnia władzy pierwszemu wybranemu w wolnych wyborach prezydentowi Lechowi Wałęsie.

Ostatnie słowo w Polskim Radiu

Ryszard Kaczorowski jeden ostatnich listów przed śmiercią wysłał do Polskiego Radia z okazji jubileuszu 85-lecia. "Przyjmuję z radością udział w komitecie honorowym jubileuszu 85-lecia Polskiego Radia" - napisał w liście.

Dzisiaj pożegnaliśmy też m.in.: prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotra Nurowskiego, ordynariusza polowego Wojska Polskiego, księdza generała Tadeusza Płoskiego, posłankę Lewicy Jolantę Szymanek-Deresz i prezesa NBP Sławomira Skrzypka.

pm/ag, IAR, PAP