Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Krzysztof Żukowski 22.07.2011

Obalamy mity na temat oddawania krwi

W Polsce w ubiegłym roku krew oddało blisko 690.000 osób. To wciąż za mało, jak na 38-milionowy naród. Liczba stałych dawców powinna wzrosnąć o 30%.

Jesteśmy społeczeństwem akcyjnym, działającym na zasadzie "apel-akcja". Nie byłoby potrzeby nagłych apeli o pomoc, gdyby w Polsce była liczna grupa stałych dawców krwi.
Niedostateczna liczba dawców wynika z niskiego poziomu wiedzy na temat oddawania krwi. Krąży również wiele mitów, które zniechęcają potencjalnych krwiodawców. Warto więc poznać kilka prawd na temat oddawania krwi:

1. Krwi nie można wyprodukować
Krew jest tak cenna, gdyż nauka nie zna sposobu na jej laboratoryjne pozyskiwanie. Jedyną fabryką krwi jest ludzki organizm. Każda grupa krwi jest jednakowo cenna.

2. Oddawanie krwi jest bezpieczne
Krew jest pobierana przy wykorzystaniu sprzętu jednorazowego użytku, przez profesjonalny personel medyczny, w sterylnych warunkach. Oddając krew niczym nie ryzykujesz.

3. Oddanie jednej jednostki krwi jest obojętne dla zdrowia dorosłego człowieka
Jednorazowo pobierane jest jedynie 450 ml krwi. Już po 2-3 godzinach ilość krwi w organizmie się wyrównuje. Oddanie krwi nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

4. Nie trzeba znać swojej grupy krwi i wykonywać badań na własną rękę
Każdy, kto chce oddać krew, jest najpierw poddawany medycznej kontroli stanu zdrowia. Większość z nas to potencjalni dawcy krwi. Istnieją jednak pewne ograniczenia, np. wiekowe (krwiodawcą może być tylko osoba w wieku 18-65 lat) i medyczne (choroby, przyjmowane leki lub inne przeciwwskazania zdrowotne).

5. Oddawanie krwi nie uzależnia
Organizm człowieka produkuje dokładnie tyle krwi, ile potrzebuje. U stałych dawców krwi nie występuje zjawisko nadprodukcji, zatem nie można się uzależniać od jej oddawania.

6. Krew oddaje się nieodpłatnie
Krew to bezinteresowny i bezcenny dar życia. Jako dawca krwi możesz jednak liczyć na różne przywileje m.in. regularne badania, posiłek regeneracyjny (8 czekolad), dzień wolny od pracy, rozliczenie kosztów dojazdu do punktu krwiodawstwa. Określoną kwotę (130 zł za 1 litr) możesz także odliczyć od dochodu jako darowiznę na cele krwiodawstwa.

7. W skali kraju krwi nie może zabraknąć
Krwi nie może zabraknąć – nad zapewnieniem jej bezpiecznego zapasu czuwa Ministerstwo Zdrowia. Lokalne niedobory zdarzają się w okresach wzmożonego zapotrzebowania, np. w wakacje. Polska nie ma jednak problemów z zabezpieczeniem odpowiedniej ilości krwi do pilnych operacji i transfuzji. Dane dotyczące jej zasobów na terenie całego kraju monitorowane są na bieżąco, a stan rezerw przekazywany jest do Narodowego Centrum Krwi.

Program zdrowotny "Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie krwi, jej składników i produktów krwiopodobnych" finansowany jest ze środków Ministerstwa Zdrowia.

Dowiedz się więcej na: www.twojakrew.pl