Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 02.04.2015

Znajomi wspominają zmarłego Roberta Leszczyńskiego

Dziennikarz i krytyk muzyczny Robert Leszczyński zmarł 1 kwietnia. Miał 48 lat. Prawdopodobną przyczyną śmierci była niezdiagnozowana cukrzyca.
Robert LeszczyńskiRobert LeszczyńskiPAP/Grzegorz Michałowski
Posłuchaj
  • Prezes zarządu fundacji WOŚP Jerzy Owsiak o Robercie Leszczyńskim (IAR)
Czytaj także

- Dał się zapamiętać jako taki niełatwy dziennikarz, bo to nie był dziennikarz, który był jednoznaczny w tym, co robi. Ale był także człowiekiem, którego zawsze widziałem jako gościa pogodnego. On się nigdy nie napinał. Rozmawiał z każdym artystą, z każdym się witał - zaznaczył prezes zarządu fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak w TVP Info.
Według autora tekstów piosenek Jacka Cygana, zmarły był człowiekiem wyrazistym, bezkompromisowym, który zawsze walczył o swoje i nie godził się na bylejakość. - Robert, w tym co pisał o muzyce i mówił był taki sam, jak w życiu - bardzo wyrazisty, barwny - podkreślił.
x-news.pl, TVN24
Dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Paweł Sztompke ocenił, że Leszczyński był bardzo dobrym recenzentem i potrafił świetnie pisać o muzyce. - Pamiętam go z jego wspaniałych recenzji muzycznych, z bardzo wyrafinowanego gustu muzycznego - powiedział.
- Fantastyczna postać. Człowiek, który dużo dla polskiego rocka i rock and rolla zrobił. Myślę, że politykę traktował jako odskocznię od codzienności, to nie była dla niego główna pasja życiowa, tą była muzyka - stwierdził Andrzej Rozenek, który poznał Leszczyńskiego w czasach studenckich.
Roberta Leszczyńskiego wspominają dziennikarz muzyczny Roman Rogowiecki, redaktor naczelny Rock Radio Mikołaj Lizut, Jerzy Owsiak i prezydent Słupska Robert Biedroń:
x-news.pl, TVN24
***
Robert Leszczyński urodził się 10 lutego 1967 roku w Olecku. Od 1994 do 2002 roku pracował w "Gazecie Wyborczej". Zajmował się tematyką muzyczną. Jeździł na koncerty i festiwale, przeprowadzał wywiady z czołowymi muzykami. W 2006 roku został redaktorem naczelnym miesięcznika "Laif". W latach 2007-2010 kierował działem "Kultura" tygodnika "Wprost". Był jurorem czterech edycji "Idola". Prowadził ponadto autorski program "Mop Man".
Działał też w polityce. Popierał Unię Wolności. W 2005 roku znalazł się wśród założycieli Partii Demokratycznej. W 2011 roku jako członek Ruchu Palikota bez powodzenia kandydował z listy tej partii do Sejmu. Po przekształceniu ugrupowania w Twój Ruch w 2013 roku został członkiem nowej partii. Organizował też m.in. demonstracje i koncerty na rzecz Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie i wolnych wyborów na Białorusi.
IAR, PAP, x-news.pl, kk