Logo Polskiego Radia
Trójka
Magda Zaliwska 21.09.2011

Po raz pierwszy niewidomi łatwiej oddadzą swój głos...

Dzięki nowemu kodeksowi wyborczemu, osoby niewidome będą mogły, podczas głosowania, skorzystać ze specjalnie dla nich przygotowanych nakładek na karty w alfabecie Braille’a.
Po raz pierwszy niewidomi łatwiej oddadzą swój głos...

Wszystko się zaczęło od akcji Jacka Zadrożnego podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku. Pan Jacek po utracie wzroku nie mógł pogodzić się z tym, że nie może samodzielnie głosować.

- Przez wiele lat nie mogłem chodzić na wybory sam. Potrzebowałem pomocy osoby z rodziny, która zaznaczała za mnie krzyżyk na karcie do głosowania. Od początku uważałem, że to nie jest w porządku. Chciałem głosować tak, jak inni obywatele. Równocześnie zastanawiałem się jak to możliwe, że w demokratycznym kraju osoby niepełnosprawne, nie mogą brać udziału w głosowaniu na takich samych zasadach jak inni - wspomina.

Tak narodził się pomysł na eksperyment wyborczy. - Postanowiłem, zże pójdę do lokalu wyborczego i zagłosują zgodnie z przepisami, by w ten sposób pokazać, że osoba niewidoma, nie może wziąć udziału w wyborach - wspomina pan Jacek. Dodaje, że jeden ze znajomych namówił go, by tę akcję trochę bardziej upowszechnić.

- Poszedłem do lokalu wyborczego z ukrytą kamerą. Okazało się, że przewodniczący jest całkowicie bezradny. Nie mogłem zagłosować samodzielnie, a on nie potrafił wskazać nikogo, kto by mi pomógł - dodaje.

Cała akcja przyczyniła się do tego, że problem został wreszcie zauważony…

Aby dowiedzieć się więcej, posłuchaj całej rozmowy.

Przypominamy, że termin zgłoszenia chęci głosowania przy użyciu nakładek na karty sporządzonych w alfabecie Braille’a upływa 26 września. Zgłoszenia można dokonać ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Relację przygotowała Elżbieta Korczyńska.

Więcej informacji o kampanii "Wybory dla wszystkich" można znaleźć TU>>

(mz)