Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 15.09.2011

Pomoc dla osób bezrobotnych i ich rodzin

Problemy z bezrobociem osób starszych.
Pomoc dla osób bezrobotnych i ich rodzinfot. EastNews
Posłuchaj
  • Problemy z bezrobociem osób starszych.
  • PzJ 1 – Specjalne programy aktywizacji dla bezrobotnych.
  • PzJ 2 – Dlaczego największe problemy ze znalezieniem pracy mają osoby po pięćdziesiątce i samotne matki?

Największy problem ze znalezieniem pracy mają osoby po 50. roku życia. Mimo że podkreśla się atuty takich pracowników, to pracodawcy nie chcą ich zatrudniać.

Są doświadczeni, mają już odchowane dzieci, a nie mogą znaleźć pracy. Osoby po pięćdziesiątce stanowią ponad 20 proc. zarejestrowanych w pośredniakach. Jest ich więcej niż młodych poniżej 25. roku życia.

Urszula Murawska z Warszawskiego Urzędu Pracy: To jest zadziwiające, bo są to najczęściej osoby doświadczone. Niestety te kwalifikacje i umiejętności nie do końca spełniają wymagania pracodawcy. Pozostaje pewien stereotyp, że trudniej jest zatrudniać osoby powyżej 50. roku życia: wydaje się, że one mogą być mniej efektywne czy przydatne, co jest oczywiście nieprawdą.

Pracodawcy uciekają od zatrudniania takich bezrobotnych, wolą przyuczyć do zawodu ludzi młodych. Bezrobocie wśród 50+ staje się coraz bardziej palącym problemem.

Dr Joanna Staręga-Piasek z Instytutu Rozwoju Służb Społecznych: Ciągle mówimy 50+, że to wspaniałe zasoby wiedzy, intelektu, doświadczenia, a kończy się to na papierze. Ofert nie ma.

Co piąta osoba z grupy 50+ nie może znaleźć pracy dłużej niż dwa lata. Kolejnych 20 proc. jest w rejestrach ponad rok. Właśnie takim pracownikom trzeba pomóc.

Elżbieta Szymanik, dyrektorka Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych: Na Mazowszu jest blisko 1000 programów, które mają uchronić przed wykluczeniem społecznym. Bardzo dużo z nich skierowanych jest do grupy 50+. Gama szkoleń zawodowych jest bardzo duża i szyta na miarę potrzebującego, czyli osoby bezrobotnej. Jeśli beneficjent chce np. pracować jako kucharz, to nawet jeśli to miałby być tylko jeden beneficjent w tym projekcie, to takie wsparcie jest mu oferowane, czyli może przejść kurs na kucharza.

Jeszcze trudniej znaleźć pracę osobom niepełnosprawnym. Jak im pomóc? Ciekawe rozwiązanie znaleźli pracownicy z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Szydłowcu.

PzJ 1 – Specjalne programy aktywizacji dla bezrobotnych.
PzJ 2 – Dlaczego największe problemy ze znalezieniem pracy mają osoby po pięćdziesiątce i samotne matki?

Przygotowała Alicja Dusza.