Logo Polskiego Radia
Trójka
Ewa Dryhusz 13.02.2013

Radio Capello to nie był żaden pierwszy lepszy "piszczek"

W latach 30. XX wieku odbiornik radiowy Capello kosztował około 200 złotych, czyli kilka pensji dobrze zarabiającego górnika lub sztygara. Jako ikona wzornictwa znalazł ważne miejsce w książce "Ikony dizajnu w województwie śląskim" autorstwa dr hab. Irmy Koziny.
Radio Capello to nie był żaden pierwszy lepszy piszczek (fot. sxc.hu)
Posłuchaj
  • "Do południa" - Radio Capello to nie był żaden pierwszy lepszy "piszczek”
Czytaj także

- Do napisania takiej książki może się zabrać tylko człowiek z pasją, a niewątpliwie dr hab. Irma Kozina jest właśnie taką osobą - mówi Anna Dudzińska z Radia Katowice . - Pół roku trwały badania poświęcone dizajnowi na Śląsku, a wyglądały tak, że ja mam wrażenie, iż pani profesor wszystkie przedmioty, o których pisała zgromadziła w swoim domu - z uśmiechem podkreśla Anna Dudzińska w rozmowie z Michałem Nogasiem .

W książce "Ikony dizajnu w województwie śląskim" autorka dużo uwagi poświęciła produkowanemu na Śląsku radioodbiornikowi firmy Capello.

/

- To nie był żaden "piszczek” tylko radio, które odbierało tak samo jak te współczesne - podkreśla Eugeniusz Szczygieł, kolekcjoner radioodbiorników ze Śląska . - Była to duża szafa około metra wysokości, z gramofonem i piękną geograficzną skalą przypominającą ówczesną mapę Europy - z przejęciem opisuje "wieżę” z końca lat trzydziestych pan Eugeniusz.

Kolekcjoner podkreśla, że w tamtych czasach radio było najważniejszym elementem wystroju wnętrza, właściciele dbali o nie, z troską przykrywali kocami, aby żaden z elementów przez przypadek nie został uszkodzony.

- Radio było prawdziwym uchem na świat - dodaje kolekcjoner.

W pięknie wydanej książce profesor Kozina opisała 10 obiektów produkowanych seryjnie w województwie śląskim, ikonom designu z których najstarszy - żeliwny igielnik powstał w połowie XIX wieku, a najmłodszy piekarnik ZEN firmy Amica w 2012 roku.
W publikacji znajdziemy także historie powstania m.in. przedwojennego motocykla MOJ, który wg niektórych znawców przewyższał standardem maszyny firmy Harley-Davidson, meble z rur giętych z rezydencji Prezydenta RP w Wiśle, porcelanę wytwórni Steatyt w Bogucicach, długopisy Zenith, a także historię pierwszej polskiej endoprotezy.

Wszystkie przedmioty znaleźć można, wchodząc na stronę: ikony.design-silesia.pl

Audycję przygotował i prowadził Michał Nogaś .

Światowy Dzień Radia z Trójką! - sprawdź, co przygotowaliśmy specjalnie na ten dzień!

"Do południa" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00. Zapraszamy.