Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 10.05.2014

Powstaną atrakcyjne trasy turystyczne na wałach przeciwpowodziowych

Czy zdarzyło się państwu spacerować po wałach przeciwpowodziowych lub jeździć tam na rowerze? Jeśli tak, to popełnili państwo wykroczenie, za które grozi mandat lub grzywna. Na szczęście już niedługo.
Powstaną atrakcyjne trasy turystyczne na wałach przeciwpowodziowychGlow Images/East News

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że w niedzielę w Bielsku-Białej podczas spotkania z uczestnikami Rodzinnego Rajdu Rowerowego podpisze nowelizację Prawa Wodnego. Nowelizacja pozwoli na wytyczanie i budowę tras rowerowych wzdłuż wałów przeciwpowodziowych.
Miłośnicy dwóch kółek już zacierają ręce, bo tereny wokół polskich rzek mogą stać się atrakcyjnymi miejscami na rowerowe eskapady. A to dlatego, że prowadzą przez atrakcyjne miejsca i będą w miarę dobrze utrzymane. Wtóruje im Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Wskazuje, że rowerzyści na bieżąco będą mogli informować o tym, że z wałem dzieje się coś niedobrego. Drugą korzyścią będzie odstraszanie bobrów, bo te zwierzęta, które ryją dziury w wałach  nie lubią towarzystwa człowieka. Gawłowski wskazuje, że w Polsce mama ok. 10 tysięcy kilometrów tras rowerowych. W Niemczech 70-80 tysięcy i znaczna ich część prowadzi właśnie wałami przeciwpowodziowymi wzdłuż rzek.

"Reszta świata" >>> audycje podróżnicze w radiiowej Jedynce
Rowerzyści maja nadzieję, że wreszcie powstanie Trasa wiślana, która ma prowadzić od źródeł Wisły aż do ujścia. Korzyść z tego mogą odnieść okoliczni mieszkańcy, bo powinna powstać infrastruktura turystyczna. W końcu rowerzysta musi gdzieś przenocować i coś zjeść.
Może nie na eskapadę, ale na małą przejażdżkę na rowerze wybrał się Patryk Michalski.
(ag)