Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Marcin Nowak 09.06.2014

Organizacja mundialu przerodziła się w wielki skandal

W czwartek rozpoczną się w Brazylii 20. piłkarskie mistrzostwa świata. Tymczasem w Kraju Kawy nasilają się protesty przeciwko turniejowi, a piłkarskim światem wstrząsnął kolejny skandal korupcyjny.

Mundial wraca na kontynent, gdzie 84 lata temu odbyły się pierwsze mistrzostwa globu. Wtedy w Urugwaju triumfowali gospodarze, a później jeszcze pięciokrotnie drużyna organizatorów okazała się najlepsza.

W meczu otwarcia w Brazylii zagra drużyna gospodarzy z Chorwacją. Niestety cieniem na meczu w Sao Paulo kładą się pozaboiskowe emocje. Miasto jest od niemal tygodnia sparaliżowane, po tym jak strajk ogłosili pracownicy metra w tej 20-milionowej metropolii.

Sąd uznał protest za nielegalny i wezwał do jego zakończenia. Zagroził nałożeniem kary w wysokości 100 tysięcy reali brazylijskich (około 30 tys. euro) dziennie na każdego ze strajkujących. Na razie nie wiadomo, czy protest będzie kontynuowany.

Katar kupił organizację mistrzostw świata
To jednak nie jedyne problemy związane z organizacją mundialu. Poważne problemy targają bowiem piłkarską centralą - FIFA, a dotyczą mistrzostw świata w 2022 roku, których gospodarzem będzie Katar.

Jak ujawnił brytyjski dziennik "The Sunday Times" - nie tylko działacze piłkarscy z Afryki, ale także z Azji byli korumpowani przez Mohameda bin Hammama przed głosowaniem, w wyniku którego Katar został organizatorem turnieju.
Przed tygodniem ta sama gazeta podała, że Katarczyk Mohammed bin Hammam, były prezes azjatyckiej konfederacji, przekazał pięć milionów dolarów działaczom FIFA z Afryki, a także 350 tys. dolarów byłemu członkowi Komitetu Wykonawczego FIFA Reynaldowi Temariemu z Tahiti w zamian za poparcie kandydatury emiratu. Świadczyć o tym miały tysiące maili i innych dokumentów.
W najnowszym wydaniu "The Sunday Times" pojawiły się informacje, że na zapewnienie sobie głosów działaczy azjatyckich Hammam wydał 1,7 mln dolarów. Ponadto Katarczyk, korzystając z pośrednictwa członka Komitetu Wykonawczego FIFA Tajlandczyka Worawi Makudiego, miał zaaranżować rozmowy na szczeblu rządowym, dotyczące sprzedaży gazu ziemnego "potencjalnie za dziesiątki milionów dolarów do Tajlandii".
Głosowanie dotyczące wyboru organizatora MŚ 2022 odbyło się 2 grudnia 2010 roku w Zurychu. W decydującej rundzie Katar pokonał 14:8 Stany Zjednoczone. Wcześniej odpadły kandydatury Korei Południowej, Japonii i Australii.

Więcej w materiale Michała Strzałkowskiego dla radiowej Jedynki, który wyemitowano w audycji "Więcej Świata".

man, polskieradio.pl, PR1, PAP