Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 13.07.2014

"Lato z Radiem" w Jastrzębiu-Zdroju: szukali czarnego złota, a utworzyli uzdrowisko

Historia Jastrzębia-Zdroju jako uzdrowiska sięga 1861 roku. Ironia losu sprawiła, że szukano węgla, a znaleziono solankę.
Od lewej: Karolina Rożej, Roman Czejarek i Bogdan Sawicki przed Domem Zdrojowym w Jastrzębiu Zdroju.Od lewej: Karolina Rożej, Roman Czejarek i Bogdan Sawicki przed Domem Zdrojowym w Jastrzębiu Zdroju.Redakcja Lata z Radiem
Galeria Posłuchaj
  • Jastrzębie-Zdrój - uzdrowisko z kopalniami (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Specjały śląskiej kuchni i życie kulturalne w Jastrzębiu-Zdroju (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Sport w Jastrzębiu-Zdroju (Lato z Radiem/Jedynka)
Czytaj także

Andrzej Kinasiewicz, historyk, wspomina, że jeszcze w latach międzywojennych Jastrzębie-Zdrój było perłą polskich uzdrowisk. Do dziś w mieście jest wiele miejsc, które przypominają uzdrowiskową przeszłość, m.in. park miejski oraz Dom Zdrojowy w stylu szwajcarskim. Dom jest dziś centrum życia kulturalnego.

Dziś 13 lipca w Jastrzębiu-Zdroju koncert "Lata z Radiem, podczas którego wystąpią Brathanki, Formacja Nieżywych Schabuff i Maryla Rodowicz. Wszystkie czary i muzyczne wydarzenia dnia śledzić będzie można na stronie latozradiem.pl, gdzie trwała będzie transmisja wideo.

Na wypoczynek do Jastrzębia-Zdroju przyjeżdżali goście z różnych stron Europy, mieszały się wpływy polskie, niemieckie, czeskie, śląskie. - Miasto tętniło życiem, a teraz wraca do czasów świetności - podkreśla historyk w "Lecie z Radiem". Bo choć zasoby solanki się skończyły, to nastał czas węgla.

Jastrzębie-Zdrój
Marian Janecki, prezydent Jastrzębia-Zdroju, zapowiada, że już w przyszłym roku dla gości zostaną wybudowane tężnie. Bo choć w samym mieście źródła solankowe wyschły, to w okolicy jest jeszcze wiele solankowych zdrojów. Przy tężniach będzie można się inhalować, tak jak w Ciechocinku.

Lato z Radiem 2014: pierwsze koncerty zgromadziły 30 tys. słuchaczy

Prezydent zwraca uwagę, że choć na terenie miasta jest kilka kopalń, to tego nie widać. Jest dużo zieleni i nie można powiedzieć, że jest to "Czarny Śląsk". - Gdyby kogoś przywieźć z zawiązanymi oczami i kazać mu zgadywać, gdzie jest, to nie powiedziałby, że na Śląsku - śmieje się gość radiowej Jedynki. Podkreśla, że kopalnie to największy pracodawca, który ma się całkiem dobrze, bo dostarcza węgiel koksujący potrzebny w hutnictwie do wyrobu stali.

W niedzielnej audycji rozmawialiśmy również o specjałach śląskiej kuchni, życiu kulturalnym Jastrzębia-Zdroju, kulturze fizycznej i uprawianiu sportu.

Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

(ag, ac)

/