Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 27.07.2014

Stegna - letnia stolica radiowej Jedynki

Na wschód od ujścia Wisły rozciąga się gmina Stegna, z krajobrazem zróżnicowanym na dwie krainy - Mierzeję Wiślaną i Żuławy. W niedzielę 28 lipca ten piękny zakątek Polski odwiedziło "Lato z Radiem".
Ujście Wisły w MikoszewieUjście Wisły w Mikoszewiemat. promocyjne Urzędu Miasta Stegny
Galeria Posłuchaj
  • Krzysztof Swat - zastępca wójta gminy Stegna o największych atrakcjach turystycznych i Wojciech Woch - kierownik Parku Krajobrazowego "Mierzeja Wiślana" o rzadkich gatunkach ssaków i ptaków (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Roman Chmielowski - sekretarz WOPR w województwie pomorskim o bezpiecznym wypoczynku nad wodą (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Magdalena Natkańska o Rodzinnym Parku Rozrywki "Art. Inwazja owadów" w Jantarze i Jerzy Ożga z grupy "Buffalo Bill", która prowadzi w Jantarze ranczo w stylu Dzikiego Zachodu (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Andrzej Woźniak o bursztynach, a Peter Vanhoof o pszczołach i miodzie (Lato z Radiem Extra/Jedynka)
  • Jan Wilkanowski z WWF o fokach szarych zamieszkujących Bałtyk (Lato z Radiem Extra/Jedynka)
Czytaj także

To właśnie Stegna nosi tytuł letniej stolicy radiowej Jedynki. W 2009 tutejszy bulwar otrzymał imię "Radiowej Jedynki". Co roku odsłaniane są na nim kolejne ławeczki dedykowane poszczególnym redakcjom Pierwszego Programu Polskiego Radia.

W niedzielnej audycji "Lato z Radiem" atrakcje gminy Stegna przybliżali słuchaczom Karolina Rożej i Roman Czejarek.

/Nadmorski pas Mierzei Wiślanej to piękne, szerokie plaże i las pachnący żywicą. Turyści z kraju i zagranicy mogą zażywać kąpieli morskich i słonecznych, wykorzystywać walory miejscowego mikroklimatu. Obiekty turystyczne w Stegnie, Jantarze, Junoszynie i Mikoszewie oferują bazę noclegową o zróżnicowanym standardzie.

Smakosze bez problemu znajdą przysmaki rybne w licznych restauracjach, barach i smażalniach. Południowa, żuławska część gminy wita gości siecią rzek bogatych w ryby, ale też licznymi wytworami ludzkiej myśli technicznej. Już samo ujście Wisły to sztuczny przekop – dzieło człowieka, ratujące tę część kraju przed częstymi powodziami. Potężna śluza – Gdańska Głowa – pozwala wpłynąć z Wisły na Szkarpawę i z nią podążać na Zalew Wiślany.

Po drodze mijamy między innymi Drewnicę i Żuławki z pamiątkami po byłych osadnikach – domy podcieniowe, zagrody holenderskie, wiatrak. Rzeki przegradzają mosty zwodzone. W Rybinie, gdzie od Szkarpawy kieruje się na północny wschód Wisła Królewiecka, spotykamy aż trzy mosty ruchome – dwa drogowe zwodzone i obrotowy wykorzystywany do przeprawy kolejki wąskotorowej (uznawany za jedyny tego rodzaju w świecie).

Bogactwo tego regionu to bursztyn. Jego walory są kultywowane na różne sposoby – w tym roku już po raz 16. na plaży w Jantarze rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu (2-3 sierpnia).

Na plażach (weekendy lipca i sierpnia) w Stegnie, Jantarze i Mikoszewie organizowane są również zawody piłki nożnej, siatkówki i siatkonogi. Wielbiciele muzyki każdą sobotę od 5 lipca do 16 sierpnia mogą słuchać koncertów w ramach XXXIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Impreza gości w pięknym, zabytkowym kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie.

materiały promocyjne/pg