Martin Ruszkiewicz 28.08.2014

Liga Europy: pewny awans Legii Warszawa do fazy grupowej

Piłkarze Legii Warszawa awansowali do fazy grupowej Ligi Europejskiej. W rewanżowym meczu 4. rundy eliminacji pokonali u siebie FK Aktobe 2:0 (1:0). W Kazachstanie mistrzowie Polski wygrali 1:0. Losowanie grup w piątek.
Zawodnik Legii Warszawa Michał Kucharczyk (z prawej) walczy o piłkę z Dmitrijem Miroszniczenko z kazachskiego FK Aktobe podczas meczu 4. rundy eliminacyjnej Ligi EuropyZawodnik Legii Warszawa Michał Kucharczyk (z prawej) walczy o piłkę z Dmitrijem Miroszniczenko z kazachskiego FK Aktobe podczas meczu 4. rundy eliminacyjnej Ligi EuropyPAP/Bartłomiej Zborowski
  • Liga Europy: Legia Warszawa - FK Aktobe. Relacja Andrzeja Janisza (PR1) - cz.1

Spotkanie na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej w Warszawie relacjonował na antenie Jedynki Andrzej Janisz.

Piłkarze Legii grali w 4. rundzie eliminacji Ligi Europejskiej mimo tego, że okazali się lepsi od Celtiku Glasgow w 3. rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów (na boisku 4:1 i 2:0). UEFA ukarała jednak warszawski klub walkowerem 0:3 za występ w rewanżu zawieszonego piłkarza Bartosza Bereszyńskiego. Odwołanie klubu z Łazienkowskiej nie przyniosło skutku i drużynie Henninga Berga pozostała walka o fazę grupową LE.

Przed rozpoczęciem czwartkowego meczu kibice Legii wywiesili transparent przedstawiający... świnię w krawacie na tle logo UEFA, z kartką: "6<1". Na dole umieszczono napis "Because football doesn't matter. Money does" (piłka nożna nie ma znaczenia, a mają pieniądze). Po chwili na trybunie zapłonęły race, za które UEFA nakłada kary finansowe.

Mimo korzystnego wyniku na wyjeździe piłkarze Legii od początku ruszyli do ataków i już w czwartej minucie "zakotłowało się" pod bramką gości. Wkrótce później Michał Kucharczyk znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem, ale górą był Andriej Sidelnikow.

W 26. minucie skrzydłowy Legii już się nie pomylił. Po dokładnym podaniu Michała Żyry znów miał przed sobą tylko golkipera rywali, minął go i trafił do pustej bramki.

Dziesięć minut później gospodarze po raz kolejny zagrozili Kazachom, ale strzał głową Miroslava Radovica był niecelny. Chwilę później uderzenie Tomasza Brzyskiego z rzutu wolnego Sidelnikow wybił na rzut rożny.

Goście - wyraźnie ustępujący legionistom - pierwszy celny strzał oddali dopiero w doliczonym czasie pierwszej połowy (Danilo Neco), ale Dusan Kuciak nie miał kłopotów.

Po przerwie znów przewaga należała do gospodarzy. Szans próbowali m.in. Żyro (dwukrotnie strzelał groźnie na bramkę rywali), aż w 65. minucie podopieczni Berga dopięli swego. Po faulu na Radovicu sędzia podyktował rzut karny, który wykorzystał kapitan Ivica Vrdoljak. Ten sam zawodnik, który w spotkaniu z Celtikiem na Łazienkowskiej pomylił się z jedenastu metrów dwa razy...

Ekipa z Kazachstanu w końcówce spotkania kilka razy zagroziła bramce Kuciaka, ale bez efektu. Najbliżej zdobycia gola goście byli w 78. minucie, gdy piłka odbiła się od Igora Ziańkowicza i minęły o centymetry słupek.

Legioniści zagrają w fazie grupowej LE po raz trzeci, a drugi z rzędu. O poprzednim sezonie woleliby chyba jednak zapomnieć - zakończyli rywalizację na ostatnim miejscu w tabeli, z dorobkiem trzech punktów (pięć porażek i zwycięstwo w ostatniej kolejce).

Legia - FK Aktobe 2:0 (1:0)

Bramki: Michał Kucharczyk (26), Ivica Vrdoljak (65-karny)

Żółte kartki: Legia - Ivica Vrdoljak, Jakub Kosecki, Duszan Kuciak; FK Aktobe - Walerij Korobkin, Jurij Łogwinienko.

Sędzia: Mattias Gestranius (Finlandia).

Widzów: ok. 18 tys.

Pierwszy mecz: 1:0 dla Legii.

Legia: Dusan Kuciak - Łukasz Broź, Dossa Junior, Jakub Rzeźniczak, Tomasz Brzyski - Michał Żyro, Ivica Vrodljak, Tomasz Jodłowiec, Michał Kucharczyk (66-Jakub Kosecki) - Ondrej Duda (88-Marek Saganowski) - Miroslav Radovic.

FK Aktobe: Andriej Sidelnikow - Dmitrij Miroszniczenko, Aleksiej Muldarow, Jurij Łogwinienko, Taras Carikajew (71-Abat Aimbetow) - Danilo Neco, Valerij Korobkin (42-Timur Kapadze), Askat Tagybergen, Marat Chajrulin, Anderson Santa Dos Santos - Ołeksij Antonow (57-Ihar Ziańkowicz).