Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Burzyńska 02.02.2017

Jak smog wpływa na organizm?

Do atmosfery najwięcej emitowanych jest pyłów, dwutlenku siarki, tlenków azotu i węgla oraz benzopirenów.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnepixabay.com

Niektóre zanieczyszczenia są wydzielane jako pierwotne, inne powstają wtórnie przez chemiczne i fotochemiczne reakcje pierwotnych zanieczyszczeń. Produkty tych reakcji to np. kwasy. Długotrwała ekspozycja na te związki, nawet przy niskich stężeniach, sprzyja zapaleniu błony śluzowej drzewa oskrzelowego, upośledza funkcje obronne dróg oddechowych, torując drogę wirusom i bakteriom, upośledza wymianę gazową w płucach i zwiększa ryzyko alergii.

Kilkudniowy wzrost zanieczyszczeń powietrza przekłada się na zwiększoną liczbę zgonów z powodu chorób układu oddechowego, a także wzrost absencji chorobowej - potwierdziły to badania prowadzone w wielu krajach.

Smog, upośledzając funkcje obronne dróg oddechowych, utrudnia też wymianę gazową w płucach, co powoduje większe obciążenie serca. Jedynym sposobem ograniczenia tych zagrożeń jest zmniejszanie emisji zanieczyszczeń.

Jak smog wpływa na organizm, opowie dr n. med. Piotr Dąbrowiecki- specjalista chorób wewnętrznych, alergolog CSK MON i Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

***

Na "Eurekę" w czwartek (2.02) o godz. 9.10 zaprasza Artur Wolski.

ab/mg