Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Mieszkowski 30.06.2010

Emigranci też chcą wybierać prezydenta

Podczas wyborów wielu Polaków, którzy wyemigrowali z kraju, może się poczuć obywatelami polskimi. Ale po to, żeby móc zagłosować i podjąć decyzję, muszą najpierw wiedzieć, co się w ich ojczystym kraju dzieje.
Posłuchaj
  • Jan Borkowski
Czytaj także
Jakie są sposoby dotarcia do emigrantów? Jak Państwo może dbać o tych naszych obywateli, którzy w dalszym ciągu chcą nimi być? Jak sprawić, żeby byli doinformowani i mogli dokonywać własnych wyborów politycznych?

Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Jana Borkowskiego, który był gościem Jedynki, temat jest bardzo złożony, gdyż mamy bardzo zróżnicowaną Polonię. - Nie stawiamy granicy między Polonią a nową emigracją - mówi minister. - Mamy wielu bardzo różnych adresatów naszych oczekiwań, naszych wiadomości z Polski - dodaje.

- Mamy ogromną część tej rzeszy 17 milionów, czyli około jedna trzecia wszystkich obywateli polskiego pochodzenia żyje poza granicami Polski. Znaczna część z nich nie mówi po polsku i do nich nie docieramy z komunikatami w języku odpowiednim. Język polski jest dla tych osób niewystarczający - mówi Jan Borkowski. Mowa tu głównie o młodych pokoleniach, dzieciach i wnukach osób, które wyjechały wiele lat temu z Polski.

Zdaniem ministra bardzo pożądane są z Polski media nadające komunikaty w innych niż polski językach. Bardzo potrzebne sa radio i telewizja o Polsce, nadające w językach obcych, gdyż telewizje miejscowe są zwykle skoncentrowane na lokalnych problemach danego kraju i nie nadają takich informacji, które mogłyby zainteresować osoby emocjonalnie związane z naszym krajem.

(pm)

''