Logo Polskiego Radia
Jedynka
Łukasz Kłosowski 17.07.2010

Lekcja historii na polach Grunwaldu

Były plany, aby zmienić historię i dać wygrać Krzyżakom. Jednak rokrocznie na inscenizacji pojawia się zbyt dużo młodych osób, dlatego zrezygnowano z tej idei. - Nie będziemy robili takiego precedensu i nie doprowadzimy do zwycięstwa Krzyżaków na polach Grunwaldu - powiedział w "Sygnałach Dnia" Krzysztof Górecki, reżyser Grunwaldu 2010.
Lekcja historii na polach GrunwalduEastNews

- Bitwę możemy przegrać wszyscy z pogodą. Synoptycy zapowiadają 40-stopniowy upał - mówi Górecki. - Przy takiej temperaturze może dojść do odwodnienia organizmu - dodaje.

Górecki przyznaje, że nie jest łatwo zarządzać masą rycerstwa, jaka zbiera się, aby stanąć do walki. - Wszyscy chcą być w zwycięskiej drużynie - mówi nieco żartobliwie. W trakcie inscenizacji pojawiają się rycerze z całej Europy, a także z innych kontynentów. Znajomości są chociażby z licznych turniejów rycerskich, jakie odbywają się w wielu zakątkach Europy.

W trakcie dzisiejszej inscenizacji spodziewanych jest 2,2 tys. odtwórców, w tym około 80. odtwórców konnych.

Oprócz rycerstwa pod Grunwald przybywają widzowie. Przez kilkanaście lat ich liczba ukształtowała się na poziomie 100 tys. osób. - W tym roku z okazji rocznicy 600-lecia spodziewamy się ich więcej, nawet 150 tys. - mówi Górecki.

Program 1, jako pierwszy w Polsce, przeprowadzi dziś transmisję inscenizacji bitwy pod Grunwaldem w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic II. Warunkiem jest posiadanie kina domowego. Początek transmisji o 14.00, a nasze studio na Polach Grunwaldzkich będzie czynne już od 13.30.

(łk)