Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 26.07.2010

Jestem z Gdańska

Gdańsk to nie tylko miasto morza, plaż i pięknych zabytków. Gdańsk to również największy ośrodek kulturalny polskiego wybrzeża.
Panorama GdańskaPanorama Gdańskawww.gdansk.pl

Gdańsk to nie tylko miasto morza, plaż i pięknych zabytków. Gdańsk to również największy ośrodek kulturalny polskiego wybrzeża, a także bardzo ważny punkt turystyczny na mapie Polski. Co roku to portowe miasto odwiedza ponad milion osób. Czym zatem różni się od innych polskich aglomeracji?

- To specyficzne miasto, o wyjątkowym klimacie, jest trochę inne niż wszystkie inne miasta - twierdzi gość Jedynki, prof. Jerzy Limon, znany szekspirolog, współtwórca idei odbudowy Teatru Szekspirowskiego i rozpoczynającego się właśnie Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

Niezwykły jest również Festiwal Szekspirowski, organizowany od kilkunastu lat. Tegoroczna, XIV edycja Festiwalu Szekspirowskiego, odbędzie się w dniach 30 lipca - 8 sierpnia 2010 r. Na festiwalowej scenie zaprezentowane zostaną trzy polskie przedstawienia. Pojawią się też teatry z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Rumunii, Węgier, Armenii, a nawet Zimbabwe.
Szczególnie interesująco zapowiadają się produkcje wybitnego litewskiego reżysera z Wilna - Oskarasa Korsunovasa - „Sen Nocy Letniej” i „Hamlet”, a także francuskie spektakle Iriny Brook (córki wielkiego twórcy teatralnego Petera Brooka) - „Burza!” i „Czekając na sen”.

Jednak festiwal, to nie tylko spektakle, ale również działania edukacyjne, w tym warsztaty teatralne i wykłady.

Festiwal Szekspirowski 490x280Festiwal Festiwal Szekspirowski

Festiwal to nie jedyna gdańska inicjatywa związana z Szekspirem. Gdańscy artyści wpadli na pomysł odtworzenia Teatru Szekspirowskiego. - Teatr ma ruszyć w roku 2013 - zapowiada prof. Jerzy Limon.

Organizatorzy liczą, że szekspirowskie inicjatywy zostaną dostrzeżone podczas starań Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kulturalnej 2016 roku. Jak podkreśla Aleksandra Szymańska, dyrektor Biura Gdańsk 2016, to właśnie Gdańsk jako pierwszy zgłosił się do wyścigu o ten tytuł.

W jaki sposób polskie miasto zamierza konkurować z miastami Europy? Co ma Gdańsk, czego nie mają inne miasta?

Gdańsk ma europejskie korzenie. - Przeróżne kulturalne wpływy - angielskie, brytyjskie, flamandzkie, skandynawskie, niemieckie - były tu kiedyś bardzo silne. To był tygiel kulturowy, a więc dla dzisiejszej Europy dawny Gdańsk może być nieomalże symbolem tej najwspanialszej mieszaniny kulturowej, etnicznej cywilizacyjnej - podkreśla Antonii Pawlak, rzecznik prezydenta miasta.

O atutach Gdańska, kulturalnych planach, nowych projektach w programie "Rozdroża kultury" rozmawiali: prof. Jerzy Limon, znany szekspirolog, współtwórca idei odbudowy Teatru Szekspirowskiego i rozpoczynającego się właśnie Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, Aleksandra Szymańska, dyrektor biura projektu Gdańsk 2016 oraz Antonii Pawlak, rzecznik prezydenta miasta.

(mb)