Logo Polskiego Radia
Jedynka
Łukasz Kłosowski 28.07.2010

61 proc. Polaków nie czyta książek

Czytelnictwo spada systematycznie od 2004 roku. Jeszcze w 1992 roku 75 proc. Polaków czytało co najmniej jedną książkę rocznie, co było dobrym wynikiem w porównaniu tym rokiem.
61 proc. Polaków nie czyta książekźr. Wikipedia

Zdaniem Izabeli Koryś z Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej pogorszenie statystyk spowodowały "pożeracze czasu", czyli media elektroniczne.

Według Izabeli Koryś kiedyś kupowanie i czytanie książek było wyznacznikiem pozycji społecznej. - Teraz część osób zrezygnowała z książek na rzecz konsumpcji innych dóbr. Dobry samochód, wakacje, markowe ciuchy czy elektroniczne gadżety okazują się ważniejsze - wymienia Koryś.

Książki oczywiście nie zniknęły, ale posiadanie ich "zamknęło się w pewnych grupach społecznych". - Chodzi o osoby wykształcone, zajmujące specjalistyczne bądź kierownicze stanowiska - mówi Izabela Koryś. Bardzo ważną grupą osób, które czytają, są uczniowie.
Gość Jedynki ubolewa, że wiele osób likwiduje swoje księgozbiory. - Zwróćmy uwagę, że w magazynach o wnętrzach nie ma mebli dedykowanych dla książek – mówi Koryś. - Eksponowanie książek przestało być istotne - dodaje.

Już niedługo może się stać tak, że książka będzie towarem elit. – Chcemy tego uniknąć – powiedziała Izabela Koryś.


(łk)