Logo Polskiego Radia
Jedynka
Małgorzata Kucharska 07.08.2010

Suseł wraca na polskie łąki

Populacja susłów w Polsce odradza się. To kolejny, po żubrze, gatunek ssaka, który wraca do polskiego krajobrazu.

Andrzej Kepel z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" wie o susłach wszystko. W "Sygnałach Dnia" opowiada o ich zachowaniu. Te sympatyczne ssaki większość życia przesypiają. Budzą się nie wcześniej niż o dziewiątej. W południe ucinają sobie kolejną drzemkę, a około dziewiętnastej zasypają na całą noc. Jak mówi przyrodnik - w sen jesienno-zimowy susły zapadają we wrześniu i budzą sięe dopiero w marcu.

_

Dzięki staraniom miłośników przyrody - po trzydziestu latach susły wracają na polskie łąki. Najpierw populacja tych zwierząt pojawiła się w województwie opolskim - w okolicach Kamienia Śląskiego. Tam 5 lat temu pojawiło się pierwsze stanowisko susłów. Później ssaki wróciły na Dolny Śląsk - najpierw do Głębowic, a teraz do Jakubowa.

Suseł

Andrzej Kepel mówi, że suseł to "coś między chomikiem a świnką morską". Czasem susły nazywa się ziemnymi wiewiórkami. Ssaki te żyją na otwartych łąkach i pastwiskach. Potrafią się także wspinać, o czym przyrodnicy przekonali się, kiedy zobaczyli, jsk susły śmigają po klatkach.

Jest kilkanaście rodzajów susła. W Polsce żyją dwa: susły perełkowane, które występują na Lubelszczyźnie i susły moręgowane. Te żyją głównie na Śląsku.

(mk)