Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 10.08.2010

Jesteśmy pośmiewiskiem na świecie

To co dzieje się wokół krzyża przed Pałacem Prezydenckim pokazuje, że warto rozpocząć rozmowę o świeckości państwa.
Marek Wikiński, poseł SLDMarek Wikiński, poseł SLDW. Kusiński PR

O godz. 17 na Placu Konstytucji w Warszawie Sojusz Lewicy Demokratycznej rozpoczyna akcję zbierania podpisów pod apelem o obronę konstytucji i jej zasad. To reakcja na wydarzenia przed Pałacem Prezydenckim, skąd nie można przenieść do kościoła św. Anny krzyża, ustawionego tam po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

SLD chce bronić świeckości państwa. Standardem europejskim jest rozdział państwa od Kościoła - mówi w magazynie "Z kraju i ze świata" poseł SLD Marek Wikiński. Dlatego to, co dzieje się z krzyżem powoduje, że stajemy się pośmiewiskim na świecie.

Poseł ubolewa, że wniosek Sojuszu o sejmową debatę w sprawie państwa świeckiego nie może liczyć na poparcie innych partii. Takiej debaty nie chcą PO i PiS.

Marek Wikiński jest przeciwny usuwaniu ze szkół zajęć z religii. Jednak uważa, że powinna być większa niż teraz możliwość nauczania etyki zamiast religii. Ze świadectw powinny równiż zniknąć oceny z religii.

O godz. 20 z ulicy Świętojańskiej wyruszy przed Pałac Prezydencki kolejna manifestacja związana ze stojącym tam krzyżem.

(ag)

  • Przemysław Szubartowicz: Witam państwa. I Marek Wikiński, Sojusz Lewicy Demokratycznej. Witam, panie pośle.

    Marek Wikiński: Witam, panie redaktorze, witam państwa.

    P.S.: Panie pośle, z tego, co słyszymy, Sojusz Lewicy Demokratycznej ze swoim apelem o debatę w sprawie państwa świeckiego jest na przegranej pozycji. Zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i Platforma Obywatelska mówią zgodnie, że nie podejmą tej debaty i że nie ma sensu w ogóle jej rozpętywać. Jak pan to komentuje?

    M.W.: Przede wszystkim to społeczeństwo polskie, obserwując to, co się dzieje na Krakowskim Przedmieściu, w swoich opiniach jest jednoznaczne, że ponad 70% Polaków uważa, że ten pamiątkowy już, można powiedzieć, krzyż postawiony spontanicznie przez harcerzy pod Pałacem Prezydenckim powinien zostać przeniesiony w godniejsze miejsce. Takim miejscem na mocy porozumienia między hierarchią Kościoła Rzymskokatolickiego, harcerzami a przedstawicielem pana prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiono kościół św. Anny i Kaplicę Katyńską w tymże kościele. Też uważamy, że w godnej asyście, w procesji pięknej należałoby krzyż przenieść do kościoła św. Anny, natomiast w tym miejscu takiego solidarnościowego zrywu społeczeństwa, które w sposób spontaniczny spotykało się, modliło, wspominało prezydenta, jak pozostałe 95 ofiar tragedii na lotnisku pod Smoleńskiem, jakąś taką pamiątkową tablicę granitową, na której można byłoby wyryć wszystkie 96 nazwisk zmarłych naszych rodaków.

    P.S.: Panie pośle, co do tego jesteście zgodni z PiS-em i z Platformą, ale ja pytałem o tę niezgodę, to znaczy o to, co Sojusz Lewicy Demokratycznej proponuje, czyli debatę nad świeckim państwem. Dzisiaj o godzinie 17.00 na Placu Konstytucji w Warszawie odbędzie się wiec i będą zbierane podpisy „w obronie Konstytucji i jej zasad”, tak to mniej więcej się nazywa.

    M.W.: Tak jest. Naturalne, panie redaktorze, kiedy prawo nie jest w Polsce przestrzegane, kiedy umawiające się strony dogadały termin, miejsce, czas godnego, bardzo honorowego przeniesienia krzyża, który miał później powędrować na pielgrzymkę do Częstochowy, grupa osób zablokowała tę ceremonię. No nie może być tak, że nie reagują służby miejskie, nie reagują służby państwowe, wkrada się anarchia, wkrada się chaos, jesteśmy pośmiewiskiem na świecie. I dlatego warto rozpocząć rozmowę na temat świeckości państwa. Dzisiaj rzeczywiście mamy sytuację, która jest bardzo trudna. Jak dzisiaj jeszcze słyszę biskupa Michalika z Przemyśla, który mówi, że to muszą siły polityczne, liderzy polityczni rozwiązać nabrzmiały konflikt, no to Grzegorz Napieralski proponuje, abyśmy rozpoczęli rozmowę i w wyniku takiej rozmowy prowadzonej w atmosferze wzajemnego poszanowania się, w atmosferze szacunku dla ludzi wierzących, dla Kościoła, dla wszystkich religii trzeba rozmawiać na temat standardów europejskich. Tymi standardami jest rozdział państwa od Kościoła...

    P.S.: Czyli co, panie pośle, chodzi o co na przykład? Na przykład chodzi o to, by krzyże zniknęły z urzędów państwowych? Nie wiem, żeby religia przeniesiona została do sal katechetycznych, tak jak postulował wczoraj Jerzy Wenderlich?

    M.W.: Panie redaktorze, jeżeli chodzi o religię – sam mam dziecko, które 1 września idzie do szkoły i większości moich rówieśników, młodych ludzi, zależy na tym, żeby czy to etyka, czy to religia była w jednym miejscu, a nie trzeba było chodzić, tak jak w moim dzieciństwie chodziliśmy ze szkoły do sal katechetycznych, później powrót wieczorem do domu. Dzisiaj religia, gdzieniegdzie etyka jest wykładana w szkołach i tutaj ja osobiście uważam, że dla dobra dzieci i dla dobra rodziców, poszerzając ofertę, żeby etyki było więcej, tu oczywiście potrzebni są wykładowcy prowadzący. Nad tym trzeba po prostu spokojnie usiąść i porozmawiać. (...)

    P.S.: Czyli w samym SLD nie jesteście co do tego zgodni, jak słyszę.

    M.W.: Panie redaktorze, ja mając pewne swoje doświadczenia życiowe, dostrzegam na przykład potrzebę, żeby być może więcej wprowadzić zajęć z ratowania, udzielania pierwszej pomocy w ramach ochrony życia ludzi. Niestety z tym jesteśmy jako społeczeństwo na bakier i być może trzeba nad tym się bardziej skupić w programie nauczania niż prowadzić edukację, która, jak wiemy, bardzo często dzieci na religii odrabiają zajęcia z innych przedmiotów. Tak że nad tym trzeba się, panie redaktorze, pochylić. I to jest bardzo ważne.

    Jeżeli chodzi o kwestię wliczania religii do średniej ocen na świadectwie, tutaj jesteśmy stanowczo za tym, aby nie była wliczana ocena z religii do średniej ocen na świadectwie, uważamy, że nie powinno tak być. W moim przekonaniu, panie redaktorze, najważniejsza jest rozmowa. Dziwię się, że Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość boją się takiej rozmowy, boją się rozmowy o standardach europejskich.

    P.S.: Bardzo dziękuję. Marek Wikiński, Sojusz Lewicy Demokratycznej. Ja tylko przypomnę państwu, że dzisiaj o godzinie 17.00 na Placu Konstytucji w Warszawie odbędzie się wiec w obronie świeckości państwa, wiec zorganizowany przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a o godzinie 20.00 z ulicy Świętojańskiej wyruszy około tysiąca osób przed Pałac Prezydencki. Będzie to kolejna manifestacja związana z krzyżem przed Pałacem Prezydenckim.