Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 17.08.2010

Trujące grzybobranie

Wciąż mylimy grzyby.
Muchomor SromotnikowyMuchomor Sromotnikowy źr. Wikipedia

Teoretycznie wszyscy wiedzą, że muchomor sromotnikowy jest grzybem trującym i wszyscy powinniśmy wiedzieć jak ten grzyb wygląda.

Teoretycznie, gdyż w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Zdaniem doktor Agaty Wolskiej z Wojewódzkiej Stacji Sanitarnej w Warszawie, wciąż mamy problemy z odróżnieniem grzybów, zwłaszcza form niedojrzałych.

dr
dr Agata Wolska

Jak tłumaczyła na antenie Jedynki dr Wolska, grzyb ma taką budowę morfologiczną, że dopiero jego dorosła forma posiada wszystkie cechy określonego gatunku. W przypadku muchomora sromotnikowego będą to - Bulwiasty koniec, obwódeczka, tzw. kołnierzyk i to co jest bardzo charakterystyczne - białe, biało-kremowe jasne blaszki - wyliczała doktor.

Specjalistka z Wojewódzkiej Stacji Sanitarnej podkreślała, by szczególną uwagę zwracać właśnie na blaszki pod kapeluszem, gdyż posiadają je jedynie śmiertelnie trujące grupy grzybów.

Niedojrzały
Niedojrzały owocnik muchomora wiosennego

Mimo, że większość z nas wie jak wygląda muchomor i na jakie jego cechy należy zwracać uwagę do pomyłek dochodzi bardzo często. Zdaniem Agaty Wolskiej wynikają one przede wszystkim z tego, że muchomor rozwija się w trzech etapach i początkowo nie posiada charakterystycznych dla siebie cech. Tłumaczy, że kiedy zaczyna rosnąć "wychodzi taka zielonawa główeczka z ziemi i wtedy ludzie zbierają to jako gąskę zielonawą." Kolejnym etapem jest bardzo niedojrzała forma, kiedy nie widać jeszcze tego kołnierzyka muchomora, po którym najczęściej rozpoznajemy, że jest on grzybem trującym. - Wtedy najczęściej mylimy go z grzybem jadalnym - tłumaczyła.

Jednak muchomor sromotnikowy nie jest jedynym trującym grzybem jaki znaleźć możemy w polskich lasach. Doktor Wolska zauważa, że równie niebezpieczny jest muchomor wiosenny. Ludzie bardzo często mylą ten gatunek grzyba z popularną pieczarką. - Podejrzewamy, że ludzie mylą muchomora wiosennego, który jest podobny do pieczarki, bo jest biały - stwierdziła w Sygnałach Dnia , dr Wolska.

Jak zatem unikać pomyłek? Gość Sygnałów Dnia radzi, żeby przede wszystkim nie zbierać grzybów bardzo młodych i blaszkowych.

Kilka dni temu pojawiła się informacja, że lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka walczą życie 6- letniego chłopca, który zatruł się grzybami i czeka na przeszczep wątroby. Zatruł się muchomorem sromotnikowym.

(mb)