Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 31.08.2010

Najtrudniej poruszyć z posad bryłę Ziemi

- Najtrudniej poruszyć z posad bryłę Ziemi - mówi Bogdan Borusewicz, wspominając początek strajku w Stoczni Gdańskiej. - A potem ona już leci - dodaje.
Stocznia Gdańska podczas strajku w 1980 rokuStocznia Gdańska podczas strajku w 1980 rokuWikipedia

Pomysłodawca i organizatorem strajku był działacz Komitetu Obrony Robotników, obecnie marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Wybrał trzech stoczniowców, którzy bezpośrednio przygotowywali strajk. Byli to: Jerzy Borowczak, Bogdan Felski i Ludwik Prądzyński. Każdego roku spotykają się u Bogdana Borusewicza, gdzie wspominają przygotowania i przebieg strajku.

Protest rozpoczął się 14 sierpnia i w ciągu kilku dni przekształcił się w ogólnopolski sprzeciw przeciwko komunistycznej władzy. Bezpośrednią przyczyną strajku była obrona zwolnionej z pracy suwnicowej Anny Walentynowicz oraz protest przeciwko podwyżkom cen.

31 sierpnia 1980 roku Lech Wałęsa, przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz przedstawiciel rządu PRL Mieczysław Jagielski podpisali porozumienie o zakończeniu strajku w Stoczni Gdańskiej. Bogdan Felski wspomina historie tego długopisu.


Jerzy Borowczak jest teraz radnym Platformy Obywatelskiej i dyrektorem Fundacji Centrum "Solidarności" w Gdańsku. Bogdan Felski wyemigrował do Niemiec po 13 grudnia 1981 roku. Ludwik Prądzyński nadal pracuje w Stoczni Gdańskiej.

(ag)