Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 30.08.2010

Białystok to nie panna na wybiegu

Jak twierdzą mieszkańcy stolicy Podlasia, to miasto ma w sobie to "coś" i może stać się nawet Europejską Stolicą Kultury.
BiałystokBiałystok źr. Wikipedia

Białystok kojarzy się głównie z zagłębiem muzyki disco polo. Wielu nie wie o tym, że jest to także zagłębie teatru, filmu i wielokulturowości. To właśnie z Białegostoku pochodzą bracia Warner. Białostoczaninem jest także Ludwik Zamenhof, twórca międzynarodowego języka esperanto.

Stolica Podlasia jest miejscem, gdzie mieszają się różne kultury. Nad rzeką Białą mieszkają Polacy, Białorusini, Żydzi i Romowie. - Podlasie jest takim regionem, gdzie w swojej historii i obecnie współżycie różnorodności było zawsze wzorcowym - mówił Stanisław Stankiewicz, prezydent Centralnej Rady Romów.

Umiejętność współistnienia to główny atut Białegostoku. Jak stwierdził Jędrzej Dandziłło, twórca wydarzeń kulturalnych m.in.Up to Date Festival Ambient Park, to współistnienie jest dla mieszkańców Białegostoku czymś naturalnym.

- Chcemy zdiagnozować coś, co zawsze tutaj było jak czyste powietrze. Myśmy nie zdawali sobie sprawy z istnienia czystego powietrza, dopóki nie przyjechali ludzie z Śląska i nie powiedzieli, że tutaj po prostu dopiero można żyć. Teraz poszliśmy po rozum do głowy i rozejrzeliśmy się wokół siebie i doszliśmy do wniosku, że takim czystym powietrzem jest nasza umiejętność współistnienia - mówi Dandziłło.

Białystok to kolejne miasto, które postanowiło kandydować do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Sławomir Mojsiuszko uważa, że w tym konkursie piękności, jakim jest ubieganie się o miano Stolicy Kultury zadaje się pytania, których nie znoszą feministki, na przykład czy dobrze gotujesz, jaki masz rozmiar itd.

- My mamy coś w sobie, nie musimy się tutaj kręcić jak panny na wybiegu. Jesteśmy w stanie przygotować coś, co jak sądzę za cztery lata zmieni myślenie nie tylko o nas, ale i nasze i na to liczymy.

Pałac
Pałac Branickich w Białymstoku

Władze Białegostoku są przekonane, że "to coś" zadziała. Mimo, że mają sporo do nadrobienia w sferze kultury, wierzą w to, że Białystok ze stolicy Podlasia przemieni się w Europejską Stolicę Kultury. - Nawet, jeżeli odczuwamy pewien niedosyt, jeżeli przez porównanie z innymi miastami sami siebie postrzegamy nieco gorzej, to jest to najlepszy punkt startu - uważa Tadeusz Arłukowicz, zastępca prezydenta miasta ds. kultury.

Więcej o Białymstoku, staraniach o miano Europejskiej Stolicy Kultury, a także kulturalnych planach na przyszłość w "Rozdrożach Kultury". W rozmowie udział wzięli redaktor Dorota Sokołowska z Radia Białystok, Tadeusz Arłukowicz, zastępca prezydenta miasta ds.kultury, Sławomir Mojsuszko z Urzędu Miasta, Fundacja M.I.A.S.T.O.Białystok, Jędrzej Dondziłło, twórca wydarzeń kulturalnych m.in. Up to Date Festival Ambient Park oraz Stanisław Stankiewicz, prezydent Centralnej Rady Romów.



Rozmawiał Andrzej Matul



(mb)