Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 02.09.2010

EURO 2012 będą bezpieczne

Uczestnikom mistrzostw opiekę medyczną zapewniać będą tysiące lekarzy, pielęgniarek i ratowników.
Logo Euro 2012Logo Euro 2012fot. East News

Wszyscy zawodnicy, kibice i goście EURO2012 powinni mieć zapewnioną opiekę medyczną. Na stadionach, w strefach dla kibiców, na dworcach i lotniskach – wszędzie tam gdzie będą przebywać uczestnicy mistrzostw – będą nad nimi czuwać lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i strażacy.

Elżbieta Lipska, Koordynator Krajowy ds. Opieki Medycznej i Ratownictwa PL.2012 jest zdania, że jedynie poprzez uczestnictwo w dużych imprezach sportowych organizowanych przez inne kraje można nauczyć się organizacji opieki medycznej. - Korzystamy z okazji, żeby pracować przy każdej tego typu dużej imprezie. Pracowaliśmy podczas Euro 2008, pracowaliśmy również w Pekinie podczas igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich, po to, żeby się nauczyć jak to się robi. Tego nie można się nauczyć z książek, to jest taka wiedza, która jest bardzo praktyczna, a te wszystkie przygotowania organizacyjne są powtarzalne z jednej imprezy sportowej na drugą - tłumaczyła Lipska.


Ratownik
Ratownik medyczny

Jak przyznaje gość Sygnałów Dnia, Polska ma doświadczenie w przygotowywaniu imprez masowych i jako przykład podała wizyty Ojca Świętego, jednak przyznaje, że to nie to samo co impreza sportowa. - Imprezy sportowe mają swoją specyfikę, czas trwania, intensywność zdarzeń, rozdaj tych zdarzeń, także to wymaga odmiennego procesu przygotowań niż ten, który nam towarzyszył do tej pory - mówiła w Sygnałach Dnia.

Koordynator twierdzi, że każdy kraj trochę inaczej przygotowuje się do tego typu imprez sportowych - Myśmy byli zachwyceni tym jak byli przygotowani Chińczycy do igrzysk olimpijskich, ale oni zaangażowali tam ogromne środki finansowe i ludzkie, RPA - to było takie bardziej ekonomiczne podejście i wykorzystanie wszystkich dostępnych zasobów - opowiadała.

Polska przygotowując stadiony do Euro 2012 wzoruje się na londyńskim stadionie klubu piłkarskiego Arsenal. - Jest on stadionem nowym, oddanym w 2006 roku, o pojemności 60 tys., więc zbliżonym do pojemności naszego Stadionu Narodowego, który ma bardzo głęboko przemyślany i spójny system zabezpieczenia medycznego i bezpieczeństwa medycznego - porównywała Lipska.

Jak tłumaczyła koordynator, podczas Euro 2012 pojawią się tzw. strefy kibica, miejsca, gdzie kibice będą nocować, także na drogach i lotniskach ruch będzie znacznie wzmożony i wszystkie te miejsca będą wymagały dodatkowego, większego nadzoru służb ratownictwa i ratownictwa medycznego.

UEFA wymaga także, aby dla każdego miejsca oficjalnego wyznaczony był szpital referencyjny. - Jest to najbliższy pełnoprofilowy szpital, czyli posiadający oddział ratunkowy - tłumaczyła na antenie Jedynki koordynator Krajowy ds. Opieki Medycznej i Ratownictwa PL.2012.




(mb)