Logo Polskiego Radia
Jedynka
Aneta Hołówek 06.12.2010

Mokołajkowe kolejki w PRL

Nie wszyscy pamiętają kolejki rodem z PRL. Dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej, każdy będzie mógł poczuć smak tamtych czasów.
Święty MikołajŚwięty MikołajGlow Images/East News

Możemy sobie tylko wyobrażać jakie katusze musiał przeżywać Święty Mikołaj w czasach PRL. Dzieci czekały na prezenty, a w sklepach były puste półki. Kolejki, zapisy na towary, listy społeczne pamiętają starsi. Dzięki grze KOLEJKA przygotowywanej przez Biuro Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej, młodsi poznają realia tamtych czasów, a starsi je sobie przypomną.

- Gdyby spojrzeć na historię gospodarczą ostatnich lat, a zwłaszcza lat PRL widać, że władza prowadziła ze społeczeństwem swoistego rodzaju grę - mówi w Sygnałach Dnia Andrzej Zawistowski z Biura Edukacji Publicznej IPN. - W latach 80-siątych każdy obywatel uczestniczył w tej grze wbrew swojej woli, musiał zdobywać pewne dobra, nie na zasadzie kupna, tylko wykorzystując różne elementy, które przypominały właśnie grę- dodaje.

Każdy gracz biorący udział w grze IPN, otrzyma kolorowe pionki , stanowiące rodzinę. Musi te pionki rozstawić w kolejkach w różnych sklepach. Na planszy do gry jest pięć sklepów. Sklep RTV/AGD, meblowy, odzieżowy, kiosk i sklep spożywczy. Każdy z graczy otrzymuje misję, którą musi zrealizować. Może to być przygotowanie dzieci do wyjazdu na kolonie, czy wyposażenie kuchni w meble. W tym celu powstaje lista zakupów, którą gracz musi zrealizować. W zależności od tego jaką mamy listę musimy rozstawić graczy w odpowiednich kolejkach.

- Po rozstawieniu kolejek w sklepach rozpoczyna się dostawa towaru – opisuje Karol Madaj z Biura Edukacji Publicznej IPN. – Ten kto będzie stał pierwszy w kolejce do sklepu zabierze towar – wyjaśnia pracownik IPN.

Dodatkowym elementem gry są KARTY KOLEJKI, z informacjami typu „pan tutaj nie stał”. Podczas gry można wręczyć taki kartonik osobie stojącej przed nami w kolejce i zamienić się z nią miejscami. Ten kto pamięta tamte sytuacje świetnie się bawi, bo po latach można się już tylko z tego śmiać.

Jak się okazuje podczas gry warto kupować rzeczy, które są nam niepotrzebne, ale które można wymienić bardzo opłacalnie na bazarze u przekupki.

W broszurach informacyjnych dołączone są wyjaśnienia do każdej z kart pojawiających się w grze. Można poznać znaczenie wyrażenia ” lista społeczna została unieważniona" lub, że ktoś ma dostęp do towarów poza kolejnością.

Aby wysłuchać całej relacji, wystarczy kliknąć "Mikołajkowe kolejki w PRL” w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

(ah)