Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 17.03.2011

Wojsko jest wybredne (zobacz wideo)

Bogdan Klich (minister obrony): Dziś kończy się przedostatni etap reformy polskiej armii. Zostanie wydany ostatni etat.
Minister Bogdan Klich w studiu radiowej JedynkiMinister Bogdan Klich w studiu radiowej Jedynkifot: Andrzej Żak/PR

Minister obrony Bogdan Klich zakomunikował, że dziś armia zamyka przedostatni etap reformy.

- Będzie wydany ostatni etat, a etat w wojsku to rzecz święta - mówi w "Sygnałach Dnia". Szef resortu wyjaśnia, że od dziś wszystkie instytucje będą miały określoną strukturę. Każda z instytucji będzie wiedziała ilu ma oficerów, podoficerów i pracowników cywilnych.

Bogdan Klich przyznaje, że w Narodowych Siłach Rezerwy z 20 tysięcy zaplanowanych służy obecnie zaledwie 10 tys. ludzi. Ale to dlatego, że wojsko jest wybredne i nie przyjmuje jak leci. Tygodniowo jest przyjmowanych 400-450 osób. - Nie wydaje się, żeby były szczególne opóźnienia - mówi Klich. Tłumaczy, że przez Narodowe Siły wiedzie droga do wojska zawodowego. To sprawiło, że zainteresowanie NSR wzrosło niemal dwukrotnie.

>>> Przeczytaj pełną wersję rozmowy z Bogdanem Klichem

Bogdan Klich podkreśla, że obecnie zmniejszenie liczebności polskiego kontyngentu w Afganistanie nie wchodzi w rachubę, gdyż lato sprzyja większej aktywności przeciwnika. Właśnie dlatego rząd zdecydował się na złożenie wniosku do prezydenta o przedłużenie obecności naszego kontyngentu w obecnej wielkości. Szef resortu obrony podkreślił, że jest możliwe, iż kolejna zmiana będzie juz mniej liczna, tak aby rozpocząć redukowanie naszego kontyngentu, aż do całkowitego wycofania polskich żołnierzy do 2014 roku.

Minister obrony dodał, że jest możliwe, by - tak jak chce prezydent Komorowski - do 2012 roku redukować nasz kontyngent z zamiarem zakończenia operacji bojowych. Jednak, jak zaznaczył minister, na decyzję w tej sprawie powinniśmy poczekać na władze Afganistanu i i ich gotowość do przejmowania odpowiedzialności za bezpieczeństwo w kolejnych częściach kraju.

Do Polski przylatuje dziś sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Jego wizyta ma związek z obchodami 12. rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego, co nastąpiło 12.marca 1999 roku.

Podczas wizyty w naszym kraju Anders Fogh Rasmussen spotka się z prezydentem, premierem, ministrami spraw zagranicznych i obrony. Rano będzie gościem IV Forum Bezpieczeństwa Euroatlatynckiego poświęconego między innymi nowej koncepcji strategicznej Sojuszu. Jutro zaś doroczna odprawa sił zbrojnych. - Spotykają się najważniejsi dowódcy. Będzie też prezydent - ujawnił minister obrony.

Bogdan Klich ubolewa, że wśród krajów Unii Europejskiej spadła polityczna wola do wzmacniania sił zbrojnych. - Paradoksalnie stało się to po przyjęciu traktatu lizbońskiego w krajach Europy - mówi gość "Sygnałów Dnia". Traktat dał Unii podstawy do prowadzenia własnej polityki obronnej. Jednak niektóre kraje wolą prowadzić własna politykę np. Francja, która zawiera sojusze z Wielka Brytanią, a nie dąży do rozbudowy instytucji unijnych. Minister Klich ma nadzieję, że polska prezydencja będzie chciała to zmienić.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

(ag)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Przedostatni etap" w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.

Przebieg rozmów można też zobaczyć na naszej stronie. Wystarczy kliknąć boks Sygnały Dnia Transmisja wideo w prawym, górnym rogu strony

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.