Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 18.03.2011

Rówieśnicy z przeszłości

"Każde pokolenie ma własny czas, każde pokolenie chce zmienić świat, każde pokolenie odejdzie w cień…" z tego cienia, bohaterów pokoleń żyjących w latach 1945-89 chce wydobyć Muzeum Historii Polski, które ogłosiło konkurs "Rówieśnicy".
Rówieśnicy z przeszłości mat.prasowe

Jedni tworzyli niepokorne drużyny harcerskie, inni prowadzili teatry alternatywne, jeszcze inni rozrzucali ulotki i zrywali czerwone flagi. Łączył ich wówczas aktywny sprzeciw wobec komunistycznej rzeczywistości. A wszyscy wówczas byli nastolatkami. Właśnie takich osób poszukuje Muzeum Historii Polski, a w ich odnalezieniu i opisaniu ich działalności pomóc mają dzisiejsi nastolatkowe, licealiści i gimnazjaliści.- Zapraszamy młodych ludzi tym razem do tego, aby odnaleźli swoich rówieśników z lat 1945-89 i napisali historię ich życia – tłumaczy Gabriela Sierocińska-Dec, Muzeum Historii Polski.

Muzeum chce, aby dzisiejsze nastolatki odnalazły osoby, które w tamtym czasie walczyły o niepodległość i suwerenność państwa, brały udział w życiu kulturalnym, sprzeciwiały się narzuconej rzeczywistości i pokazały ich losy w pracach konkursowych.

By odnalazły i opisały kogoś takiego jak Joanna Szymanderska, która pod koniec lat 80- tych była rzeczniczką Niezależnego Zrzeszenia Studentów. - Stan wojny zaczął się, gdy kończyłam podstawówkę. Roznosiliśmy ulotki, malowaliśmy na murach. Z koleżanką robiłyśmy taka akcję, ze zdzierałyśmy czerwone flagi. To teraz brzmi zabawnie, ale to nie było do końca bezpieczne, bo mogli nas złapać i zabrać gdzieś na dołek - wspomina Szymanderska.

Jednak bohaterem może być nie tylko jedna osoba, ale także grupa. - Jeżeli na danym terenie działała jakaś niepokorna grupa harcerska, czy teatr alternatywny to taka grupa może stać się bohaterem pracy – tłumaczy Gabriela Sierocińska-Dec.

Najlepsze zespoły zostaną zaproszone na warsztaty filmowe organizowane razem z Łódzką Szkołą Filmową, w trakcie których ich praca zostanie przełożona na język filmu, na podstawie której powstanie scenariusz i etiuda o wybranym przez siebie bohaterze.

Bardzo ważnym warunkiem oceny pracy jest to, aby bohater miał naście lat.

(mb)

Aby wysłuchać materiału wystarczy wybrać "Rówieśnicy" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.