Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 07.04.2011

Bezrobotni absolwenci

Główny Urząd Statystyczny podaje, że bezrobocie wśród absolwentów szkół wyższych w ciągu ostatniego roku wzrosło o 44 proc.
Bezrobotni absolwenciGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Bezrobotni absolwenci

Ekonomiści uważają, że ten wzrost może być jeszcze większy.

Jacek Suski, dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy w Opolu, przyznaje, że absolwentów opolskich uczelni, którzy nie mogą odnaleźć się na rynku pracy, jest coraz więcej.

- Często osoby z wyższym wykształceniem pracują poniżej swoich kwalifikacji. Uczelnie nie nadążają za potrzebami rynku pracy. Gama oferowanych przez szkoły kierunków jest szeroka, ale możliwości zatrudnienia po nich są często bardzo małe – zauważył w "Sygnałach Dnia".

Prof. Jerzy Skubis, rektor Politechniki Opolskiej, przyznał, że zdarza się, iż w jego uczelni rekrutacje na niektóre kierunki zostają zawieszone, a czasami dochodzi nawet do zamknięcia wydziału. Ma to miejsce wtedy, gdy okazuje się, że brakuje odpowiedniej liczby kandydatów lub gdy nie mają oni szans na zatrudnienie na rynku pracy.

- Niedawno, z tych właśnie powodów, zamknęliśmy kierunek edukacji techniczno-informatycznej – poinformował.

W znowelizowanej ustawie o szkolnictwie wyższym mocno akcentuje się ścisłe powiązanie potrzeb lokalnej gospodarki z kierunkami kształcenia.

Niektóre firmy już zgłaszają się do szkół wyższych z prośbą o wyedukowanie potrzebnych im specjalistów.

(pp)

Aby wysłuchać relacji Janusza Maćkowiaka, wystarczy wybrać "Bezrobotni absolwenci" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.