Logo Polskiego Radia
Jedynka
Luiza Łuniewska 22.08.2011

Nie tylko Alternatywy 4

Te wielkie osiedla to część tożsamości Warszawy – przekonują autor i wydawca "Przewodnika po warszawskich blokowiskach".
Nie tylko Alternatywy 4 fot: mat. prom.

W żoliborskim barze mlecznym odbyła się promocja "Przewodnika po warszawskich blokowiskach". Książka Jarosław Trybusia opisuje siedemnaście najciekawszych warszawskich osiedli. Autor nie tylko pisze o architekturze i historii blokowisk, lecz także wyciąga lokalne smaczki.

– Dla ludzi spoza Warszawy, którzy się osiedlają w stolicy, te blokowiska to właśnie ich miasto. Warszawa potrzebuje nowych sposobów na opis własnej tożsamości – przekonuje Dariusz Gawin, szef Instytutu Stefana Starzyńskiego, wydawca przewodnika.
Jarosław Trybuś zachęca, by zejść czasami z utartych szlaków spacerowych, jak Trakt Królewski. – Te osiedla są bardzo różne i zupełnie inne niż blokowiska na zachodzie Europy, dużo lepsze – mówi autor. Jego zdaniem zła sława blokowisk jest przesadzona: bierze się z czasów, gdy nowe osiedla były źle skomunikowane z centrum i brakowało tak podstawowej infrastruktury jak sklepy.

"Przewodnik po warszawskich blokowiskach" to już trzeci tom serii bedekerów wydawanych przez Instytut Stefana Starzyńskiego.

W audycji "Moje wakacyjne książki" także, jak zwykle, propozycje lektur Tadeusza Lewandowskiego. Ze względu na kontrowersje prawne odwołana została rozmowa z Joanną Onoszko, autorką "Sekretnego życia motyli".

(lu)