Logo Polskiego Radia
Jedynka
Luiza Łuniewska 19.09.2011

Jedynka poleci w kosmos (wideo)

Dr inż. Piotr Orleański (Centrum Badań Kosmicznych PAN): Pierwszy całkowicie polski satelita powstał przy wsparciu Programu Pierwszego Polskiego Radia.
Jedynka poleci w kosmos (wideo)Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Jedynka poleci w kosmos - rozmowa z dr. Piotrem Orleańskim
Czytaj także

Wygląda niepozornie: sześcian o boku 20 cm, ledwie 10 kg wagi. - Ale wewnątrz mieści się komputer pokładowy, system zasilania, urządzenie zapewniające komunikację z Ziemią, specjalne koła, dzięki którym pierwszy polski satelita będzie poruszał się na odbicie i, co najważniejsze, nowoczesny teleskop - wylicza dr inż. Piotr Orleański. Dodaje, że miniaturyzacja to najnowszy trend w badaniach kosmicznych. Rozwój technologii sprawia, że urządzenia nie muszą być już duże.

- Niestety, nazwa Kopernik była juz zajęta. Internauci w głosowaniu niemal jednomyślnie wybrali Lema - mówi gość "Sygnałów Dnia". Podkreśla, że satelita to pierwszy obiekt, który został w całości w Polsce skonstruowany, jest polską własnością, a do tego będzie sterowany z naszego kraju za pomocą naszych systemów łączności.

W przyszłym roku Lem ma polecieć w kosmos. Półtora roku później dołączy do niego bliźniaczy Heweliusz. Oba zawisną 800 km nad Ziemią.

Dr
Dr Piotr Orleański i model satelity Lem w studiu Jedynki

- Umieszczony w satelicie teleskop będzie analizował zmianę jasności największych gwiazd - mówi dr Orleański. Tłumaczy, że jak sejsmolodzy na podstawie drgań Ziemi są w stanie wydedukować, co się kryje w środku, tak astronomowie, śledząc kurczenie i rozszerzanie się gwiazdy, chcą poznać jej życie wewnętrzne. Ta dziedzina wiedzy nazywana jest astrosejsmologią. W programie badania największych gwiazd będą też brały udział dwa satelity austriackie i dwa kanadyjskie.

Projekt kosztuje ok 14 mln. Lema na orbitę wystrzeli najprawdopodobniej prywatna rosyjska firma za pomocą starej rakiety balistycznej Dniepr.

- To nie tylko inżynierskie wyzwanie, to także pomysł na biznes. Sektor badań kosmicznych jest ostatnio jednym z nielicznych dochodowych - mówi dr Orleański.

Satelita będzie miał wygrawerowane logo Jedynki.

Rozmawiali Grzegorz Ślubowski i Wiesław Molak.

(lu)